MAKEY: Elektroniğe yeni başlayanlar için “yapma” zamanı

Mıknatıslı elektronik modül işinde dünyada lider LittleBits’i duymuşsunuzdur. Dimmer, buzzer, DC motor gibi bir çok farklı komponente sahip bu setlerin en büyük özelliği birbirlerine mıknatısla geçtiklerinden, bir şeyler üretmenin kolaylığı. Bu sayede, özellikle çocuklara, elektronik devre mantığını ve bir şey yapmanın kolaylığını anlatmak açısından devrimsel bir kolaylık sağlıyor.

İTÜ’de yeni nesil girişimcilerin yetişmesine olanak sağlayan İTÜ Çekirdek Projesi’nde, Karınca LabMAKEY adlı projesi ile 2013 birincisi olmuş. Modüler ardışıl küçük elektronik yapboz olarak açmışlar MAKEY kelimesini. Benzer şekilde mıknatısla birbirine bağlanabilen 80’den fazla modül ile birçok projeye imza atmak mümkün.

MAKEY ile yaptıkları projelerden  biri de “Yakalanamayan Araba”. Ultrasonik sensör modülü kullanılan bu projede, yaptıkları araca yaklaştıkça, araç daha da hızlanıyor 🙂 2 dakikalık videosunu mutlaka izleyin. Şu anda ön sipariş almaya çok yakın olan MAKEY yaratıcısı Karınca Lab’a başarılar diliyor bir an önce lansman yapmalarını bekliyoruz. Makey, çalışmalarımız sonuç verirse, büyük ihtimalle Istanbul Mini Maker Faire‘de!

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz