Maker Panayırı yapın!

Yapmak hepimiz için faydalı. Fikir, bilgi ve sohbet artık bedava! Saklamak anlamsız. Durum böyle
olunca fikirden daha önemlisi işi hayata geçirmek, üretmek kalıyor. Siz de, işe yarar ya da yaramaz hayalinizi gerçekleştirmek için yapmaya başlayın. Paylaşarak yaptığınız her şeyde, yolda öğrendikleriniz, yaşadığınız deneyim yani süreç, sizi hep bir adım daha ileri götürecektir.

Maker Faire/Maker Panayırı nedir?
Maker Panayır’ları Maker Hareketi’nin şov kısmı diyebiliriz. İlk olarak ABD’de ortaya çıkan Maker Media tarafından Maker Faire adı ile lisanslanan bu etkinlikler dünyada hızla yayılmaya başladı.Şu anda dünyanın 100’den fazla noktasında yapılıyor. Amaç, tüm makerları bir şemsiyede toplayarak bunu halk ile paylaşmak. Yeni nesil panayırlar olarak adlandırılabilecek bu etkinliklerde,  3-boyutlu yazıcılar ve ürettikleri çıktılar gibi teknolojik ürünlerden, el işine, çocuk projelerinden, demir ve tahta işlerine kadar geniş yelpazede ürün görmek mümkün. 2014 yılında ABD Başkanı Obama, Beyaz Sarayı Maker Faire için tahsis ederek, devletler bazında maker hareketine en yüksek desteği vermiş oldu.

Nasıl Maker Faire/Maker Panayırı yapılır?
Türkiye’de birçok noktadan Maker Faire yapmamız için teklif alıyoruz. Bu konuda sizlere destek veriyoruz ancak Maker Hareketinin yayılması, kendi çevrenizin ve topluluğunuzun bu işi sahiplenmesi için bunu sizin yapmanız çok önemli. Herkes Maker Faire/Maker Panayırı yapabilir. Kendi mahallenizde, semtinizde, okulunuzda ya da şehrinizde Maker Panayırı yapabilirsiniz. Bunu 2 şekilde yapabilirsiniz:

1) Maker Media lisansı ile Maker Faire adı ve logosu ile 
Maker Faire’i ilk tasarlayan ve yapan Maker Media bu işin lisans sahibi. Bunun için http://makerfaire.com/global/ adresinden başvuru yapmanız gerekiyor. Panayırı yapacağınız süreden en az 4 ay önce başvurmanız önemli. Maker Media önce size bir form gönderiyor ve yapılacak etkinlik ile ilgili sizden bilgi alıyor. Daha sonra referanslarınız ve bütçeniz ile ilgili farklı formlar dolduruyorsunuz. Bunların sonunda da sizinle bir video konferans yapıyorlar. Sorularınızı sorabileceğiniz ve Maker Media’nın sorularını soracağı görüşme sonrası süreç başlıyor. Ücretsiz yapıyorsanız gelen kişi başına ödediğiniz ücret farklı, ücretli yaparsanız farklı lisans bedelleri ödüyorsunuz. Ama her halukarda 0,25$ ile 1,5$ arası düşük ücretler olacaktır. Maker Media minimum 500$ istiyor. Ayrıca web sitesi şablonu, logo vs gibi ücretlerle maliyetiniz 1000$ civarında olabilir.

2) Maker Media adını kullanmadan lokal bir panayır yapmak
Bu tamamen açık bir hareket. Ondan dolayı bir bağımlılığınız yok. Tabi ki markalanmış isimleri ve logoları kullanmamak koşulu ile. Yani Maker Panayırı, Yapıcı, Yapan Panayırı gibi isimlerle siz de bir panayır düzenleyebilirsiniz. Önemli olan bu açık üretim/inovasyon hareketini yaygınlaştırmak, insanları tükenten’den üreten’e, rekabetçi olmaktan paylaşımcı olmaya teşvik etmek.

Her iki durumda da dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • İlk yapanlar için biz de Maker Media de 1 gün yapılmasını öneriyor.Organizasyon sandığınızdan karmaşık ve kaotik ilerleyebilir. Ondan deneme babında küçük başlayıp, kısa tutmanız önemli.
  • Kendi çevrenizden maker’ların olmasına dikkat edin. Elbette farklı noktalardan gelecek makerlar da renk katacaktır ama daha önemlisi sizin semtinizi, çevrenizi maker hareketi merkezinde birleştirici bir etkinlik düzenlemek.
  • En az 1 ayı proje çağrılarına ayırın. 1 ay boyunca gelen başvuruları kapasitenize göre değerlendirip sergilenecek projelere karar verebilirsiniz. Yapacağınız panayırda çeşitliliği göz önünde bulundurun. Sadece tek bir teknoloji ya da kategoriye değil, farklı farklı alanlardan birçok proje olması hem makerlar arasındaki paylaşımı artırır, hem de gelen kişilerin ilgisini daha çok çekecektir.
  • Sonraki 1 ayı ise projeleri ve panayırı duyurmaya ayırmayı düşünebilirsiniz.
  • Burada önemli olan proje mekanının bulabilmek. Proje mekanı açık mı, kapalı mı olacak? Hava koşulları açık için uygun mu? Havalandırma ve tesisat kapalı mekan için uygun mu?
  • Elektrik gerekliliği  ve güvenliği, statik elektrik üretebilen halılar, acil durumda yapılacaklar, sigortalama, karanlık oda, sessiz oda gibi proje ve mekan ihtiyaçlarınız olacaktır. Bunları önceden proje sahipleri ile konuşup, hem pozisyonlamasını hem finansmanını göz ardı etmeyin.
  • Panel, konuşma, sunum olacaksa sahne, projeksiyon cihazı ve ses sistemi gerekecektir.
  • Gelenlere bir bilet, bileklik vs. verecek misiniz? Kayıt alacak mısınız? Giriş alanınız nasıl olacak?
  • Yemek ve içecek nasıl sağlanacak? En azından proje sergileyen maker topluluğu için yemek ve su sağlamalısınız.
  • Panayır boyunca içerikleri oluşturmak, video ve fotoğraf çekmek için ekibinizin olması ve panayırın bir twitter hastag’i olması, daha sonra hikayenizi oluşturmak ve içeriğinizi paylaşmak için işinizi kolaylaştıracaktır. Genelde maker panayırlarının hashtag’i MF ile başlıyor(Maker Faire), daha sonra nerede olduğuna dair lokasyon kodu ve sonra senesi konuyor. Istanbul’da 2014’te yapılan faire için #MFIST2014 idi, Ankara 2015 için #MFANK2015 vb.
Şimdilik aklımıza gelenler, okuduklarımız ve yaşadığımız deneyimler bu şekilde. Biz yine her zaman size destek olmaya hazırız. Ama her zaman dediğimiz gibi #sendeyap ! diyoruz ve sizleri maker panayırları düzenlemeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz