7 Haziran 2014 Cumartesi günü Türkiye’de maker hareketi için özel bir gündü.
makersturkiye.com olarak, Mayis ayi boyunca, buradan ve Facebook sayfamızdan yaklaşık 10bin kisiye duyurduğumuz maker etkinliğine ilgi oldukça yüksekti. Kadıköy’deki İskele 47 maker Atölyesinde buluşan maker topluluğu projelerini ziyaretçilere ve diğer makerlara deneyimletmenin heyecanını yaşadılar. Kasımda gerçekleşecek büyük panayır öncesi mini bir prova niteliği de taşıyan etkinlik oldukça sıcak bir atmosferde geçti.

Öğlen saatlerinde ziyaretçilerin gelmesi ile İskele 47 ve tasarım sahipleri bu güzel günün mutluluğu ve heyecanı ile doldu. Saatler ilerledikçe kalabalıklaşan atölye’de, herkes fikirleri ve projeleri konuşuyor, demolar yapıyor ve daha neler yapılabileceğini değerlendiriyordu. Amatör ruh, heyecan ve üretmenin verdiği mutluluğun yanında maker tutkusunun yediden yetmişe insanları ve tutkuları nasıl bir araya getirdiği görülmeye değerdi.

İlkokul öğrencilerinin tasarladığı merdiven tırmanan robottan, iş yaşamındaki profesyonellerin tasarladığı Drone’a kadar yaklaşık yirmi farklı tasarım vardı.
Mekatronik, yazılım, üç boyutlu yazıcı, tasarım ve el emeği gibi detaylar ile oluşan tasarımlar çok beğenildi.

Atölye’de biber gazı yoğunluk seviyesi ölçüm cihazından selfie fotoğraf çekim makinesine, sırt kaşıma makinesinden hoparlör yastığa, hamile bilekliğinden cep telefonu üzerindeki uygulama ile kumanda edilebilen oyuncak arabaya kadar farklı tasarımlar katılımcılar için maker hareketi ile neler yapılabileceğini göstermesi açısından eşsiz bir deneyimdi. 12 Kasım’da Haliç Kongre Merkezinde Turkcell’in ev sahipliğinde gerçekleşecek Mini Maker Panayırı (Faire) öncesi gitgide büyüyen bir kitleye ulaşan maker etkinliklerinin bir sonraki 13 Haziran Cuma günü saat 14:00-18:00 arasında Tuzambarında (DDB Medina Turgul Reklam Ajansı Bedrettin Mah., Havuzbaşı Değirmeni Sk Tuzambarı No:2, Kasımpaşa/Istanbul) yapılacak.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz