Maker Faire (Maker Panayırı) nedir

Kısaca anlatmak gerekirse, Maker Faire, maker hareketi ile ortaya çıkmış projelerin sergilendiği etkinliklerdir. Panayır havasında geçen bu etkinliklerde, maker (yani üretici, üreten, yapan kişi), yaptığı projeleri ziyaretçilere tanıtır. Satış yapan ticari firmalar ve makerlar olduğu gibi, gönüllü yapan da birçok maker olabilir. Gelenler için bir yaş sınırı yoktur. Özellikle çocukların ufuklarını açmak ve ilham vermek açısından tam yerinde bir fırsattır.

Ama çok farklı projelerin sergilendiği bu etkinlikler, yetişkinlerin de bir o kadar ilgisini çekmektedir.

Etkinlik ilk kez ABD’de MAKE dergisini çıkaran Maker Media tarafından yapılmıştır. Maker Faire markasının sahibi Make Media’nın düzenlediği en büyük panayırlar olan Bay Area ve New York Maker Faire’lerine, 2013 yılında yaklaşık 200.000 kişi katılmıştır. Yine 2013’te dünyanın 98 şehrinde Mini ve Normal olmak üzere 2 farklı tip maker faire yapılmıştır. Mini Maker Faire’ler ilk yapılan yerlerde genellikle etkinliğe hem katılımcıları, hem makerları alıştıracak şekilde daha küçük çapta, kişisel olarak organize edilen ve Maker Media tarafından desteklenen etkinliklerdir. Maker Faire’ler ise Maker Media kontrolünde yapılmaktadır. İsteyen herkes, Maker Media ile kordine olarak bir Maker Faire düzenleyebilir. Hatta logo kullanmayacaksanız direk Maker Panayırı olarak siz de yapabilirsiniz.

Paris Maker Faire 2014’ten bir kare

Maker Faire’ler genellikle yapıldığı semt, bölge ile anılırlar. Daha az Maker Faire yapılan bölgelerde ya da eğer Faire çok büyükse, o zaman şehir adı ile de anılabilir.

Türkiye’de ise ilk Mini Maker Faire, Istanbul Mini Maker Faire (hashtag: #MFIST2014) olarak adlandırıldı.  12-13 Kasım 2014 tarihinde, Turkcell Teknoloji Zirvesi ev sahipliğinde, Haliç Kongre Merkezinde yapıldı. Yaklaşık 100 proje sergilendi, 5000’den fazla kişi ziyaret etti.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz