Maker Atölyelerin Gelişimi

STEM eğitim modellerine ilgi Türkiye’de her geçen gün daha da artıyor. Birçok özel okulda STEM eğitim modelleri  uygulanıyor ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki yıllarda STEM eğitim modellerini devlet okullarında nasıl uygulanabileceği ile ilgili çalışmalar hızla devam ediyor.   Bir yandan da br çok özel kuruluş maker atölyeleri adı altında Türkiye’nin birçok ilinde çalışmalar var ve bu atölyelere ilgi gerçekten çok fazla.

Maker Atölyeler hızla yayılmaya başlamasına rağmen maker atölyelerin devamlılıklarını sağlayabilmek adına maddi anlamdan kazanç sağlamaları gerekiyor. Her yeni açılacak maker atölyede ise en büyük sıkıntı maker atölyelerin nasıl açılacağı.. Yani bu tür atölyelerde eğitim veriliyor olması atölyelerin Milli Eğitime Bağlı olması gereklliğini çıkarıyor ancak işte tam burada MakerAtölyelerde verilen eğitimlerin Mili Eğitim’de bir karşılığının olmaması. Bu da maker atölyesi açmak isteyen girişimcilerin kafasının karışmasına sebep olmakta ve maker atölyelerinin hızla artmasına sebep olmaktadır.

Etüt Merkezlerinin de kapatılması sonucu Okul sonrası programların nasıl yürüyeceği bu aralar belirsizliği gittikçe artıyor umarım hem maker atölyeler için hemde diğer  benzer STEM kurumları için en kısa zamana daha olumlu kararlar alınır ve Türkiye’de STEM eğitim modelleri çok çok iyi yerlere gelir.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz