Kulak İçi Kulaklarınızın Ses Gücü Nasıl Artırılır?

Müziği seviyor musun? Bu yaşına kadar bir sürü kulaklık değişenlerden misin? Burada, kulak içi kulaklıklarınızın izolasyonunu nasıl geliştirebileceğinize dair “how to make-nasıl yapılır” içeriği derledik.

Kulak içi kulaklıklarının en önemli özelliklerinden biri de izolasyonu yani yalıtımıdır. Dışarıdan içeriye daha az ses girmesini sağlar ve çalan müziğin dışarı çıkmasını önemli ölçüde azaltır.

Bu “how to make” içeriğinde üzerinde çalışma yapılan kulaklık modeli Sennheiser IE4’tür. Aynı teknikler Sharp, Sony, Creative ve diğer tüm modeller için de kullanılabilir.

Adım 1: Bunu Neden Yapıyoruz?

Genellikle iki tür kulak içi kulaklık tipi vardır. Bunlardan biri genişleyen köpük tipi kulaklık bir diğeri de silikon kulaklık.

Genişleyen köpük tipi kulaklık, kulağı daha iyi kavradığı ve sızdırmazlık gücü yüksek olduğu için daha iyi bir ses kalitesi ve yalıtım sağlar. Ancak kulaklarınız kabaysa bu köpük kulaklık ucunun sürekli değiştirilmesi gerekebilir. Genişleyebilen doğası sayesinde, kulak boyutu ne olursa olsun kolayca uyum sağlar.

Silikon uçlar genellikle paketinden yedeğiyle birlikte çıkar ve temizlemesi çok daha kolaydır. Ancak kulağınıza uygun olanı bulmak zor olabiliyor. Ve tecrübeyle sabittir ki zamanla elastik özelliklerini yitirdikleri ve bunun da ses kalitesini bozduğu söylenebilir.

Burada ise ikisinin bir karışımını sunuyoruz.

2 – İhtiyaç Duyacağınız Araç Gereçler

  • Kulak içi kulaklık
  • Delik Açıcı
  • Köpük/sünger kulaklık ucu
  • Kullanmış olduğunuz silikon kulaklık

Adım 3: Kulaklığınızın Uç Kısmını Çıkarın

Mevcut silikon kulaklığınızın uçlarını çıkarın ve bir kenarda tutun.

Adım 4: Sünger Kulak Ucunda Delik Açın

 

Sünger ucu, baş parmağınız ve işaret parmağınız arasında sıkıştırın. Ardından kemer delici ile ortasından delik açın. Bunu diğer uç için de yapın.

Adım 5: Her İki Ucu Birleştirin

Silikon kulak uçlarını alın ve sünger/köpük ucu görseldeki gibi yerleştirin. Her iki uç için de bunu yapın.

Adım 6: Montaj

 

Şimdi, yeni kulaklığınızı tekrardan yuvalarına takın. Ardından silikon kulak ucunu, süngerin üzerinde geriye katlayın. Hepsini kapatmayabilir ama sorun değil.

Artık kendi geliştirdiğiniz kulaklıklarınızı denemeye hazırsınız.

kaynak: http://www.instructables.com/id/Improve-Your-In-Ear-Monitors/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz