Kornea Sorunlarında Gözlük Yerine Yeni Çözüm Gelişiyor

Wikimedia Commons

Shaare Zedek Tıp Merkezi ve yurtdışındaki Bar-Ilan Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni göz damlaları, hem miyopluk sorununu hem de hipermetropluk sorununu ortadan kaldırmaya ilişkin çözümler geliştiriyor. Bununla birlikte, başlıkta adı geçen “nano göz damlası” şu an sadece domuzlarda başarıyla test edildi.

Göz damlaları üzerinde çalışan göz doktorlarından David Smadja yerel gazeteye verdiği röportajda “ışığın kırılmasına dair problemleri düzeltmek için yeni bir konseptti” diyor yapılan yeni göz damlaları için. Patentli damlalar, görüş kalitesini artırmak için nanoteknolojiyi kullanıyor.

Ulusal Göz Enstitüsü‘ne göre hem yetişkin hem de çocuklarda miyopluk ve hipermetropluk gelişebilir. Dünyanın yaklaşık yüzde 10-15’i hipermetropluktan yana şanssız. Üstelik ebeveynlerin her ikisi hipermetrop ise, çocuğun böyle doğmasının olasılığı çok artıyor. Bununla birlikte, miyopluk sıkıntısını ise yaklaşık %42 yüzdeye sahip insan çekiyor. Miyopluk en çok 12 ile 54 yaş arası insanlarda görülüyor. Kentsel çevrelerde yaşayan insanlarda miyopluk ihtimalinin ortalamaların üzerinde olduğunu söyleniyor.

Nano göz damlasını geliştiren doktorlardan Smadja, bu ürünün birinin kornealarını düzeltmekten başka sorunlar için kullanılabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi. Çoklu odağa sahip lenslerin gelişmesiyle birlikte çevredeki nesnelere karşı daha duyarlı olması da mümkün.

Hastalar, gözlerindeki ışık kırılmasını ölçmek için bir telefon uygulaması kullanmış olacak. Bu uygulama sayesinde gözdeki kornea uygulama yazılımı üzerine damgalanmış olacaktır.

Bu umut verici gelişmelere istinaden, insanların kornealarını düzeltmek için gözlük kullanılmasının yerine bu göz damlalarının kullanımının ne sıklıkta olacağını söylemedi. Üstelik, bu test domuzlar üzerinde yapılmıştı ve insanlar üzerinde test işlemlerine henüz başlanmadı. Bu testler sonucunda tespit edilmesi gereken faktörlerin başında, insanlarda toksin bir etki yaratıp yaratmayacağı ve etkili olması için ne kadar kullanılması gerektiğinin belirtilme gelmekte.

Görme duyusu, sahip olduğumuz en önemli duyulardan birisidir ve bilim insanları bunu korumanın, geliştirmenin yollarını araştırmaya devam etmektedir. Smadja’nın nanodroplarının(göz damlalarının) yanı sıra kök hücrelerin makula dejenerasyonunu (sarı nokta) tedavi edip edemeyeceği belirlemek için çalışmalar yapıldı ve bir teknoloji şirketi, kataraktı önlemek ayrıca görme düzeyini 20/20 seviyesine çıkarmak için biyonik bir göz üzerine çalışıyor. Uygarlık seviyesinin giderek arttığı dünyamızda gelişmiş insanların dünyasına, duyularımızı ve yeteneklerimizi geliştirmek için araştırmalar yaparak daha çok yaklaşıyoruz.

çeviri kaynağı: https://futurism.com/nanodrops-repair-corneas-replace-glasses/

 

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz