Kodlama ve Robotik Eğitimlerinde Lego’nun Konumu

LEGO, bildiğiniz gibi bir Danimarka firması ve “Leg Godt” şeklinde, Danca ( Danimarka dili ) iki kelimenin birleştirilmesiyle elde edilmiş bir kısaltma. Dilimizdeki anlamı “İyi Oynamak”.

Lego yazısında daha önce lego şirketinin neler yaptığını ve lego yapı taşları ile harika objeler inşa edebileceğimizi yansıttığım blog yazıma göz atabilirsiniz. Fakat bugün legoları hareketlendireceğiz! Son zamanlarda  gitgide artan, çocuklar için  kodlama ve robotik kurs/atölyelerinde kullanılan Lego education (eğitim) setlerinin bu eğitimlerdeki konumundan detaylıca bahsetmeye çalışacağım.

Lego education web sitesi üzerinden okul öncesi, ilkokul ve ortaokul şeklinde görebileceğiniz kategorilerde legonun çocukların eğitimi için tasarladığı setleri görebilirsiniz. Burada hikayelerini tasarladıkları Story Tales, öğrenmeyi kavramsal olarak öğrendikleri Learn to Learn, matematiksel ifadeler ve geometrik şekillere aşinalık kazanmaları  için Moretomath gibi göze çarpan setleri okul öncesi ve ilkokul kategorileri içerisinde bulabilirsiniz. Hatta çocukların burada tasarladıkları objelerin fotoğrafını çekip pdf şeklinde kitaba çevirdikleri uygulamalar da mevcut. Fakat dedim ya bugün hareket eden legolar ve onları kod bloklarımız ile nasıl hareket ettirebileceğimize değineceğiz.

We Do 2.0

6 yaş çocuk gruplarından başlayarak uygulanabilecek WeDo 2.0 eğitim setleri başlangıç robotik eğitimleri için önemli bir yer tutuyor. İçinden çıkan parçaları çocukların tanıması ile 8 adet kılavuzlu yani her bir adıma bakarak robotunu tasarladığı; 8 adette kılavuz olmadan resimlerden bakarak yapılabilecek robot seçenekleri mevcut. Tüm bu robot projelerine ulaşmak ve robotunuzu hareket ettirmek için uyumlu tablet veya kişisel bilgisayarınızdan wedo 2.0 programını Lego Education Downloads linki üzerinden indirip, bluetooth yardımı ile robotunuzu uygulamaya bağlayabilirsiniz. Böylelikle motordan güç alan ve hareket eden lego robotlarınız hazır olmuş oluyor. Bununla ilk kez karşılaşan 6 yaşındaki bir çocuğun inanılmaz tepkiler vereceğine şahit olacaksınız.

Şeklinde bir ara yüzü olan WeDo 2.0 programında çocuklar renkli kod bloklarını taşıyarak temel programlama becerileri kazanıyorlar.

Ayrıca birbirinden yaratıcı WeDo robot seçeneklerini görmek için Facebook Wedo 2.0 grubu na katılabilirsiniz.

Ev3

Ev3 seti, We Do 2.0 eğitim seti ile kıyaslanınca gerek kodlama konusunda gerekse sensörlerin ( algılayıcılar ) artması ile çok daha gelişmiş robotlar yapmamızı sağlıyor. Bu kadar gelişmiş robotların olduğu bir yerde turnuva olmazsa olmaz. Tabiiki de Türkiye’de Lego Ev3 setinin kullanıldığı First Lego League isminde bir turnuva var. Turnuva ile ilgili tüm detayları bu turnuvayı Türkiye’de organize eden Bilim Kahramanları Derneği FLL turnuvası linki üzerinden inceleyebilirsiniz.

Lego Boost

Yeni çıkan Lego Boost seti ile legoların daha akıllı olacağı kesin ve bence lego için geç kalınmış bir hamle idi. Donanım haber web sitesinde yazılmış olan lego boost yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Benim gözüme çarpan en büyük yenilik, tasarladığı robota kendi sesinizi ekleyebiliyorsunuz. Şimdiden Lego Boost grupları yaygınlaşmaya başladı ve bu demek oluyor ki Lego Boost oldukça önemli hale gelecek.

Gel gelelim esas değinmek istediğim hususa;

Sadece teknoloji bağımlılığını azaltmak ve verimli kullanmak veya 21. yy becerileri kazandırmak gibi amaçlarla açılan,  Çocuklar için Kodlama ve Robotik kurs programları/atölyelerine çocuklarınızı kayıt ettirirken mutlaka materyallerin neler olduğunu sorun ve eğitim içeriği hakkında bilgi alın. Çünkü gördüğünüz üzere lego oldukça büyük bir konuma sahip ve “lego” olduğu için albenili olsa da tüm bu eğitimlerde kullanılan tek materyal lego education (eğitim) setleri olmamalıdır. Olsa dahi bunun bir süre sonra gözlemleyebileceğiniz çıktıları olmalıdır. Örneğin bu seti evime alırsam “çocuğum paylaşım ve takım çalışmalarını öğrenemeyecek” gibi düşünebilirsiniz. Ki bu bir nebze doğrudur fakat bir kurumda sadece lego education setleri kullanılıyor ise kişisel olarak bu kursların bir yerde biteceği yani kazanımsız olacağı kanısındayım.

Bu yazıyı sizlere teknik bir bilgi vermek amacı ile yazmadım zaten çok teknik bilgiye de sahip olduğumu söyleyemem. Burada seçim yaparken bilinçli olarak bir kurs programı seçmenizi ve kodlama ve robotik eğitimlerinin çoğalacağını varsayarak, bu eğitimlerin önemi konusunda sizlerde farklılık yaratmayı hedefliyorum.

Diğer içeriklerimize de göz atmak için tıklayabilirsiniz: https://makersturkiye.com/category/blog/

1 YORUM

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz