Kendi 3 boyutlu yazıcılarını üretmeye çalışıyorlar. Paylaşarak büyüme çağrısı yapıyorlar. Maker hareketinin büyümesini diliyorlar ve bunun için gerekli olan herşeyi yapacaklarını belirtiyorlar. Trabzon’da Hackerspace’leri var. Blogları var. Üretiyorlar, paylaşıyorlar. Türkiye’ye umut veriyorlar.

Robilab Bilişim ve Danışmanlık Şirketi’nin kurucularından, IEEE KTU de Robotik ve Otomasyon Topluluğu kaptanı, KTU Elektrik-Elektronik Müh. 4.Sınıf öğrencisi Gürkan Yarar‘dan keyifle okunacak bir yazı.
Ooo Yeni Devrim Alırım Bir Dal
Herkese Merhaba.Adım Yavuz Gürkan Yarar. KTU Elektrik-Elektronik Müh. 4.Sınıf öğrencisiyim.( son sınıf olmayan 4 ) Ayrıca Robilab Bilişim ve Danışmanlık Şirketinin kurucularındanım. Bunun yanında IEEE KTU de Robotik ve Otomasyon Topluluğu kaptanlığını yürütmekteyim. Bu yazımda Hacker ve Maker gibi ya bilinmeyen ya da yanlış bilinen kavramlardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle Hacker kavramı. Bu kavram bizim ülkemizde siyah bir odanın içinde siyah arka plan üzerinde yeşil kodlar yazıp insanların banka hesaplarına giren ve soyan kirli sakallı, şişman ve gözlüklü insanlar(noluyor lan?) geliyor. Fakat hacker kavramı bu demek değil. Hacker var olan bir nesneyi işlevinden başka şekilde kullanabilen, şekillendirebilen , kodlayabilen insandır. Bugün Linux kurucularından Linus Torvalds kendisini de Hacker olarak tanımlamıştır. Şimdi Linux kurucusu da mı banka hesaplarına göz dikiyor? Bu kavram karmaşıklığını ortadan giderdikten sonra (velhasıl bizler iyi insanlarız) hackerler meraklıdır.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz