Kahve İçmenin Bilimle Kanıtlanan 9 Sağlıklı Faydası

Photo by Clem Onojeghuo on Unsplash

Son zamanlarda, sevgili sabah içeceğimiz hakkında birçok tartışma dönüp duruyor. Kabul edersiniz ki bu tip tartışmalar hakkında doğru sonuca varmak için bilimsel bir yaklaşım izlemekten daha iyisi yoktur. Bilim insanları kahve içmenin zararlı olmadığını aynı zamanda sağlınız üzerinde olumlu bir etkiye de sahip olabileceğini belirtiyor. Örneğin, kahvekolikler genellikle yaşıtlarından daha genç görünürler ve bazı kardiyovasküler hastalıklara daha az maruz kalırlar.

Kahvenin sağlıklı yönleri hakkında birkaç özelliği aşağıda paylaşıyoruz.

1.Karaciğer Sirozu Riskini Azaltır

Credit: © depositphotos

İtalya’daki Mario Negri Enstitüsü’ndeki bilim insanları kahve tüketiminin karaciğerdeki siroz oluşumu riskini %50’ye kadar azaltabileceğini keşfetti.

2. Alzheimer ve Parkinson Hastalığına Bulaşma Riskinizi Azaltır

Credit: © depositphotos

Tampa’da bulunan Alzheimer Hastalıkları Araştırma Merkezi’ndeki bilim insanları, kahve tüketiminin Alzheimer oluşumuna etkisini araştırmak için bir çalışma yürüttü. Araştırma sonucu, günde 3 fincan kahve içmenin, hastalığın oluşma riskini %65’e kadar azaltılabileceği oldu.

Brezilya’nın Santa Catarina Federal Üniversitesi’ndeki araştırmacıları, düzenli olarak kahve içmenin Parkinson hastalığı oluşumunu %20 oranında azaltabileceğini söyledi.

3. Kanser Hastalıkları Riskini Azaltır

Geçmiş yıllardaki birçok çalışmada, kahve içmenin sağlığımız üzerine olumsuz etkiye sahip olduğunu okumuş ve hatta kansere sebep olduğunu görüp üzülmüşsünüzdür. Ancak bu varsayım doğru bir şekilde kanıtlanamamıştır.

Milan Üniversitesi Klinik Çalışmaları Departmanı ve Mario Negri Enstitüsü Epidemiyoloji Bölümü tarafından yürütülen araştırmada, kahve tüketiminin aslında meme kanseri ve prostat kanseri riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

4. Kardiyovasküler Sistemi Olumlu Etkiler

Credit: © depositphotos

Kahve içmenin yanlış bilinen bir başka özelliklerinden biri de kalp için zararlı olduğuydu. Ancak Singapur Ulusal Üniversitesi ve Brigham Kadın Hastanesi’nden bilim insanları tarafından yürütülen birkaç çalışmada, günde 3-5 fincan kahve içen insanların üç kat daha az kalp rahatsızlığı yaşadıklarını gösterdi.

Çalışma ayrıca 1 fincan içmek ile 3 fincan içmek arasında çok büyük fark olmadığını da gösterdi. Ancak genelde önerilen günlük 2 fincan kahveyi geçmemektir.

5. Eklem Hastalıklarının Gelişimini Azaltır

Credit: © depositphotos

Gut, zayıf bir metabolik durumdan kaynaklanır ve vücut dokusunda bazı bileşenlerin birikmesine sebep olur. Ancak kahvenin metabolizmayı geliştirmesi nedeniyle gutu önleyebildiğini düşünebiliriz. Bu düşünce, Harvard Tıp Okulu’ndan hem de Brigham Kadın Hastanesi’nden bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır.

6. Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltır

Aarhus Üniversitesi ve Hastanesi, Odense Üniversitesi Hastanesi’nden Danimarkalı bilim insanları kahve içmenin Tip 2 diyabet oluşumuna sebep olmadığını kanıtladı. Kahvede bulunan Cafestol, aslında glikozun etkisinde maruz kaldığında pankreastaki insülin seviyesini artırır ve bu yüzden kahve içmek sizi Tip 2 diyabetten koruyabilir.

7. Vücudunuzdaki Her Hücreyi Gençleştirir

Credit: © depositphotos

Kahvede bulunan antioksidanlar vücut hücreleri üzerinde canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Seul’deki Ewha Üniversitesi’nden bilim insanları, kahve özünün küçük kırışıklıkları giderdiğini ve vücuttaki sıvı ve kollajen kaybını önlediğini iddia ediyorlar. Bu nedenle düzenli olarak kahve içen insanlar diğerlerine nazaran daha genç görünmektedir.

8. Yaşlılarda Kas Gücünü Artırır

Coventry Üniversitesi’nden bilim insanları, kafeinin yaşlılarda kas gücünü artırdığını keşfetti.

9.Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olur

Credit: eastnews

Neil Murhpy, kahvenin farklı nedenlerle ölüm riskinizi azaltabileceğini söylüyor. Çalışma farklı ülkelerde gerçekleştirilmiş olup sonuç düzenli olarak kahve içen insanların ölüm oranının düşük olması açısından benzer olmuştur.

Sık sık kahve içer misin? Düzenli olarak içtiğinde veya içmeyi bıraktığında ne gibi değişiklikler yaşadın, bizimle paylaşır mısın?

çeviri kaynağı

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz