Kağıt Devreler Kullanarak Işın Kılıcı Yapmak

Büyük STEM Projesi

Kağıt devreden ışın kılıcı yapmak tüm yaştaki erkek ve kızlar için harika. Bu, devrelerin nasıl çalıştığını göstermek için eğlenceli bir STEM projesi.

Adım 1: Kağıt Devre Şablonunu Yazıcıdan Alın

Başlamak için, ışın kılıcı kağıt devre şablonunu indirip basmanız gerekecek. Bu şablon 2 sayfa PDF’dir. Buradan indirebilirsiniz.

Eğer kağıdı çift taraflı basarsanız proje daha iyi sonuç verir. Birçok yazıcı bu seçeneğe sahip ve ayarı genellikle yazıcının ”özellikler” kısmında yazdırırken bulabilirsiniz.

Aşağıda yazıcımızı kullanırken ayarları nereden bulacağımızı gösteren bir örnek verilmiştir.

Adım 2: Kağıt Devre Malzemeleri

Şimdi ışın kılıcımıza güç verecek kağıt devreyi oluşturmaya hazırız. Aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

-İletken Bakır Bant
-Şeffaf Bant
– -3v Düğme Pil
-LED
-LilyPad Button Board
-Pipet
-Makas veya Keskin Bıçak

Adım 3: Bakır Bantı Uygulayın

Hadi bir devre kuralım! Bakır bantınızı alın ve şablonun üzerindeki kahverengi iz çizgilerine uygulayın. Kesme işlemine karşı bakır şeridin korunması her zaman en iyisidir. Köşelere geldiğinizde fotoğrafta gösterildiği gibi 45 derece katlayın ve daha sonra 180 derece katlayın.

Bakır bant, pil alanında böyle gözüküyor. Bu noktada bantın sadece yarısını uygulayın çünkü diğer yarısının pilin üstüne yapışması gerekecektir.

Adım 4: Pili Takın ve Değiştirin.

Düğme pili negatif (-) kısmı aşağı bakacak şekilde gri daire alanına koyun. Gevşemiş bakır bandı pilin üst kısmına sabitleyin, sağlamlaştırın. İşlem tamamlandıktan sonra LilyPad düğme anahtarını şablonda belirtilen noktaya yerleştirmeniz gerekecek.

Pil ve anahtar yerleştirildikten sonra, şeffaf bant kullanarak onları sabitleyin. Anahtarın ve pilin bakır bant ile sıkıca temas ettiğinden emin olun.

Adım 5: Kağıt Devre Şablonunu Katlayın

Şablonu çizgi boyunca katlayın.

Adım 6: LED’leri Sabitleyin.

Noktalı çizgileri kesin. Bu kesikler, LED ayaklarının öne doğru kaymasına izin verecek.

Şablonu katlayın ve LED’in ayaklarını deliklerden geçirin. Bir bacağın her kesimde gittiğini unutmayın.

ÖNEMLİ

Pozitif ayakların (uzun olanın) üst kesimden geçtiğinden ve pozitif bakır izine değdiğiden emin olun. Bu fotoğraf aslında doğru değil çünkü üst kısımdaki daha kısa ayağı gösteriyor.

LED kesiklerden geçirildikten sonra şablonu çevirin ve ayakları bakır banda temas edecek şekilde bükün. Tekrar LED’in pozitif ayağının bakırın pozitif tarafına değdiğinden emin olun.

Her şey yerleştirildikten sonra ayakları şeffaf bant ile bantlayabilirsiniz. Ayakların bakır ile sağlamlaştığından emin olun.

Adım 7: Pipeti Ekleyin

Şimdi nihayet bunun ışın kılıcı gibi gözükmesini sağlama zamanı. LED renginize uyacak renkte bir pipet seçin. Beyaz LED kullanabilirsiniz ama biz LED ve pipet eşleştiğinde rengi daha zengin buluyoruz.

Keskin bıçağı veya makası alın ve pipetin 1/4’ünü kesin. Böylece pipet LED’in üzerine sığacak. Pipet zaten uyuyora bu adım gerekli değildir.

Sonra pipeti yaklaşık 2 inç (5.08 cm) uzunluğunda kesin.

Pipeti LED’in üzerine yerleştirin.

LED’i ve pipeti kağıda doğru bükün ve pipeti yerine bantlayın.

Adım 8: Ve Jedi Olun!

 

kaynak: https://www.makerspaces.com/makerspace-project-light-saber-paper-circuits/?utm_source=makersturkey&utm_medium=blog&utm_content=makerspace-project-light-saber-paper-circuits

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz