İş Yerinde Müzik Dinlemek Faydalı mı?

Futurism

Birçok insan işte çalışırken müzik dinlemenin ruh halini geliştirdiğini ve üretkenliklerini artırdığını söylemektedir. Peki bu söylemlerin bir gerçekçiliği var mı?

Araştırmacılar tabii ki bunun da peşine düştüler. İşteyken müzik dinlemek, eğer yeni bir şeyler öğreniyorsanız aldığınız bilgileri özümsemenizi zorlaştırabilir. Buna rağmen işteyken müzik dinlemenin insanı daha üretken yaptığını da bulunmuştur.

Öyleyse tam olarak buradan ne çıkarmalıyız ya da ne yapmalıyız?

Müzik eğitimi ve müzik terapisi doçentlerinden Teresa Lesiukİş yerinde iken müzik dinlemek ile ruh halinin zinde ve keyifli olması arasında güçlü bir bağlantı vardır.” diyor. İş yaparken müzik dinlemek çoğu zaman hafif, olumlu ruh halleri üretir ve bu ruh halleri içerisinde olmak, işlerin iyi bir şekilde yapılmasına yardımcı olabilir. Çalışırken müzik dinlemek, odak noktanızı sadece işle daraltmadığınızı ve bunun da yaratıcı problem çözme yeteneğinizi geliştirdiğini gösteriyor.

Bu sebeple ki müzik dinlemek sizin sadece üretkenliğinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda işinizde daha yaratıcı olmanızı da sağlar. Tabii bunlar her insan için geçerli olmayabilir. Örneğin dinlediğiniz müzik yüksek ritimli ise ve temposu zamanla baş ağrıtıcı ise bu sizi olumsuz etkileyebilir. (hard metal rock severleri şöyle alalım) Eğer yaptığınız işi sevmiyorsanız da müzik dinlemek size üretkenlik ve yaratıcılık konusunda umduğunuzu veremeyebilir. Lesiuk’un araştırmasına göre müzik sayesinde üretkenlikte ve yaratıcılıkta artış sağlamak yaptığınız işte ne kadar iyi olduğunuza da bağlıdır.

Pexels

Lesiuk’un araştırmasında şu sonuçlar da çıktı:

“Eğer bir insan yaptığı iş konusunda uzman ise müzik dinlemek onun yaratıcılığını artırmayabilir ancak ruh halini iyileştirir. Çünkü o uzmandır ve nasıl olursa olsun işini iyi şekilde yapacaktır. Ancak bir insan yaptığı işte hemen hemen iyiyse ya da uzmanlık kadar bilgisi yoksa, müzik dinlemek onun verimliliğini önemli ölçüde artırır. Eğer bir insan işinde acemiyse ve yeni yeni öğreniyorsa, müzik dinlemek onun üretkenliğini artırmayabilir çünkü üretkenlik için kullanacağı becerileri henüz edinmemiştir. Sadece ruh haline faydası olur.”

Lesiuk, sevdiğiniz müzikleri dinlemenin beynin zevk merkezini harekete geçirdiğini ve beyindeki düşünme alanımız olan orbital frontal kortekse uzanan belirli bir yolun uyarıldığını söylüyor. Bu uyarımın etkisi de yaratıcı problem çözme ve üretkenlik.

İş yerinde müzik dinlemek için izne ihtiyacınız oluyorsa işte şimdi bir bahaneniz var! Zevk için değil, işinizi güzelce yapmak ve ruh halinizi iyi tutmak için hem de. Eğer patronunuz gelip “O kulaklıkları kulağından çekip koparacağım.” derse ona sadece daha iyi bir çalışan olmaya çalıştığınızı söyleyin. 😊

kaynak: https://futurism.com/affiliate-listening-music-work-alters-mind/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz