İnsanların ve Cyborg’ların Bir Arada Olduğu Sinema Filmi Geliyor

 

Cyborg neydi? Biyolojik (bizim gibi) ve yapay (elektronik, mekanik) kısımları olan varlıklara verilen isim.

Ünlü bir film yönetmeni olan James Cameron, “Alita: Savaş Meleği” filmini beyaz perdeye getirmek için uğraşlar verdi. Şu an herkes bu bilim kurgu filminin ilk fragmanını zevkle izleyip geleceğimizin neye benzeyeceği hakkında bir fikre sahip olabilir. Açıkçası biz izlemek için can atıyoruz.

Robert Rodriguez’in yönettiği filmde Alita’yı Rosa Salazar canlandırırken Christopher Waltz, cyborg’u hurdalıkta keşfeden bir biliminsanı rolünü oynuyor. Tabii ki de hurdalıktaki parçaların birleşiminden oluşan sıradan bir cyborg değil, tüm yer altı siberpunk dünyasıyla savaşmak zorunda kalan bir cyborg olacak. Siberpunk ne demek ya? dediğinizi duyar gibiyiz, tam anlamıyla bilen biri bize de açıklasın. Matrix tarzı filmler miydi yoksa? 🙂 Durun bulduk: Siberpunk ya da siber çılgınlık, “yüksek teknoloji, düşük yaşam” şeklinde özetlenen bilim kurgu alt türüdür. Siberpunk, bilim ve teknolojinin çok ilerlediği, ancak insanların büyük kısmının yaşam kalitesinin çok düşük olduğu, bozulduğu, veya toplumsal düzenin radikal bir şekilde değiştiği bir dünya şeklinde değerlendirilir.

İlk bakışta yeni bir hikaye gibi görünmüyor olabilir. Fakat yine de kimse siberpunk filmlerin sinemada yeteri kadar yer aldığını söyleyemez. Daha önce kadın cyborglar görmüştük tabii fakat olayın onların çevresinde geçtiği uzun soluklu bir film görememiştik.

SİBERPUNK’UN GELECEĞİ

Fragmanı izlediğimiz zaman aklınıza Ex Machina filmindeki gibi yapay zeka yeteneklerinin insanlık için tehlike oluşturma potansiyeli taşıdığı ve bunun karşılığında insanlık için kötü bir yaklaşacağı aklınıza gelebilir.

Teknoloji gelişirken insan ve makine birleşimi giderek yaygınlaşıyor gibi görünüyor. Dan Brown’un en son kitabı Başlangıç’ta da bu durumdan bahsediliyordu…Cyborg implantları; kör bir insanın tekrar görmesine, felçli insanın tekrar yürümesine, akıllı telefonunuzla organlarınızın sağlık durumunu görüntülemenize kadar gelişim göstermektedir. Elon Musk da zekamızın gelişmesi için beyin-bilgisayar arayüzü aracılığıyla sinirsel bir dantel yaratmaya çalışıyor ve umarız bu çalışmalar kendi zekamızı yapay zeka seviyesine çıkarabilir. Bu konu hakkında ayrıntılı bir blogumuz mevcut, buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

çeviri kaynağı: https://futurism.com/ominous-glimpse-sci-fi-future-where-humans-cyborgs-coexist/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz