Hyperloop CEO’sundan Ulaşımın Geleceği Hakkında Yorumlar

Hyperloop Transportation Technologies

Elon Musk, yaklaşık 5 yıl önce yolcuların bir vakum tüp içine koyulup çok yüksek hızda yolculuk yapabileceklerini öne sürmüştü. İnsanlar (özellikle yüksek profilli yatırımcılar), üniversiteler ve uçak yolculuklarından sıkılmış herkes bu fikir ortaya atılınca mutluluktan çıldırmıştı. Ve Hyperloop bu şekilde doğmuştu.

Tabi o zamanlardan beri uzun bir yol kat edildi. 2015 yılında SpaceX, bir mil uzunluğunda test pisti inşa etti. 2016 yılında MIT araştırmacıları bir prototip ortaya çıkardı ve 1 yıl sonra da düşük basınçlı bir şekilde çalıştırarak performans deneyi yaptılar.

Zamanla Hyperloop’un hayal olmaktan çıktığı bir noktaya gelmeye başladık. Abu Dhabi’den bir şirket, Hyperloop için bir hat inşa etmek istiyor ve bu hattın Chicago ve Cleveland’ı birbirine bağlayabileceği konuşuluyor.

Şimdi bu teknolojinin popülerliği artıkça, Hyperloop konsepti çerçevesinde birden fazla işletme oluşmaya başladı. Hyperloop Transportation Technologies adlı şirket (HTT), 2013 yılında kurulduğundan bu yana 800 çalışana ulaştı ve değeri 10 milyonlarca dolar arttı. Bu şirket, Ortadoğu’daki şehirleri bu ulaşım aracıyla birleştirmek istiyor. Dubai ile Abu Dhabi gibi…

HTT’nin CEO’su Dirk Ahlborn, Rusya’nın Kazan şehrinde gerçekleşen bir girişimcilik etkinliğinde, ulaşımın geleceği hakkındaki görüşlerini paylaşmak için Business Insider’a röportaj verdi. Söylediği şeyler, bir Hyperloop şirketinin CEO’sundan duymak isteyebileceğiniz türdendi. Aşağıda, röportajdan bazı alıntıları okuyabilirsiniz.

Toplu taşımayı seven bir insan değil. Fakat toplu taşımayı seven veya sık sık kullanan insanların hayatlarında devrim yaratmak isteyen biri.

  “Toplu taşıma, zor para kazandıran bir sektördür. Örneğin Los Angeles, metroya binen her yolcu başına 2.5 dolar kaybeder.”

Sınıf bazlı uçak biletleri toplum için kötüdür çünkü ayrıştırmalara gebe olur. Seyahat severler verdikleri paradan daha fazlasını yaşamayı hak eder.

“Masaj yaptırmak, spor yapmak, uyumak istiyorum ve böylece çevremi değiştirebiliyorum. Sınıf odaklı değil, vaka odaklı bir yaşam.”

Havaalanı güvenliği maskaralığa meyillidir.

“Güvenlik tamamen psikolojiktir. Güvenlik taraması gerçekten işe yaramaz. Bugünkü problemimiz, hayvanlar gibi davranıyor olmamız. Daha iyisini yapabiliriz.”

Hyperloop asla bir su kütlesinin içinden geçmeyecek ve bu iyi bir şey.

“Okyanusun ortasında araca bir şey olursa seni güvenli bir şekilde nasıl çıkaracağım? Çıkarsam bile okyanusun ortasında olacaksın. Bir uçak seyahati için de benzer şeyleri söyleyebiliriz aslında ama Hyperloop için havadan gitmek çok maliyetli bir yapı gerektirecektir, özellikle de süpersonik hızda bir uçuşumuz varsa.”

Hyperloop tamamen güvenli olacak. Daha önce yapmış olduğunuz bir uçak yolculuğundan daha güvenli. Çünkü Hyperloop’u bir mafya gibi kaçırmak mantıklı değil.

“Hyperloop’u kaçırıp bir binaya doğru uçuramayacağınız için güvenlik olarak bir avatantajınız var. Terörizm açısından tercih edilecek bir araç değil. Bunlardan bahsetmek kötü anca matematiksel olarak bakıldığında bir Hyperloop, maksimum 30 kişiyi taşıyacak. Terör genelde kalabalık ortamlara zarar vermeyi tercih ediyor.”

Hyperloop gerçekten bir ulaşım aracı olmaya başladığı zaman şehirler arası ulaşımı düşündüğünüzden hızlı hale getirecek. Dünyanın bir tarafından diğer tarafına gitmek 30-40 dk arası sürebilecek. Konu ile ilgili ayrıntılı bir diğer içeriği buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

kaynak

futurism.com/hyperloop-ceo-thoughts-future-of-transportation/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz