Hoş Geldin 2030

Creative Commons - Pixabay

Bu yazı Küresel Gelecek Konseyi’nin yıllık toplantısından bir kısımdır.

2030 yılına hoş geldiniz. Şehrime hoş geldiniz ya da şehrimize mi demeliyim? Hiçbir şeyim yok. Bir arabam yok. Bir evim yok. Herhangi bir cihazım ya da kıyafetim yok.

Size biraz garip gelebilir ama bu şehir bizim için muhteşem. Bir ürün olarak düşündüğünüz her şey artık bir hizmet haline geldi. Günlük yaşamımızda ihtiyacımız olan ulaşım, konaklama, yiyecek ve her şeye erişebiliyoruz. Bütün bunlar ücretsiz oldu böylece çok fazla şeye sahip olmamız anlamsızlaştı.

İlk olarak iletişim dijitalleştirildi ve herkese açık hale geldi. Sonra, yenilenebilir enerji ücretsiz hale gelince işler hızlı hareket etmeye başladı. Ulaşım fiyatları önemli ölçüde düşüş yaşadı. Bizim için artık araba almanın bir önemi anlamı kalmadı çünkü birkaç dakika içinde daha uzun yolculuklar için sürücüsüz bir aracı veya uçan bir aracı arayabiliyoruz. Toplu taşımanın arabadan daha kolay, daha hızlı ve daha uygun hale gelmesiyle kendimizi daha organize ve koordineli bir şekilde taşımaya başladık.

Genellikle arkadaşlarımla buluşmaya giderken bisikletimi kullanırım. Egzersiz yapmaktan ve bisiklet sürmekten keyif alıyorum. Bazı şeyler heyecanlarını yitirmiş gibi görünmüyor: yürüyüş, bisiklet, yemek pişirme, çizim ve yetişen bitkiler. Bunlar mükemmel bir his yaratır ve kültürümüzün doğa ile nasıl yakın ilişki içinde ortaya çıktığını hatırlatır.

”Çevresel Problemler Uzak Gözüküyor”

Bizim şehrimizde kira ödenmiyor çünkü ihtiyacımızın olmadığı herhangi bir zamanda başka birisi boş alanımızı kullanıyor. Oturma odam orada olmadığım zamanlar iş toplantıları için kullanılıyor.

Arada bir kendim için yemek pişirmeyi seçeceğim. Çünkü gerekli mutfak ekipmanları dakikalar içinde kapımda teslim ediliyor. Ulaşım özgürleştiğinden tüm bu şeyleri evimize doldurmayı bıraktık. Neden bir makarna yapıcıyı ve krep pişiricisini dolaplarımıza tıkarız? İhtiyacımız olduğunda onları sipariş edebiliriz.

Bu aynı zamanda küresel ekonominin atılımını da kolaylaştırdı. Ürünler hizmete dönüştüğünde hiç kimsenin kısa ömrü olan şeylere ilgisi olmaz. Her şey dayanıklılık, tamir edilebilirlik ve geri dönüştürülebilirlik için tasarlanmıştır. Malzemeler ekonomimizde daha hızlı akıyor ve yeni ürünlere kolaylıkla dönüştürülebiliyor. Çevre sorunları sadece yenilenebilir enerji ve temiz üretim yöntemleri kullandığımızda çok uzak görünüyor. Hava temiz, su temiz ve kimse doğanın korunan alanlarına zarar vermeye cüret edemez çünkü onlar bizim refahımıza önem veriyorlar. Şehirlerde her yerde yeşil alanlar, bitkiler ve ağaçlar var. Geçmişte neden şehirdeki tüm boş yerleri betonla doldurduğumuzu anlamıyorum.

Alışverişin Ölümü

Alışveriş? Bunun gerçekten ne olduğunu hatırlayamıyorum. Alışveriş, çoğumuz için bir şeyleri kullanmak için getirildi. Bazen bunu eğlenceli buluyorum ve bazen algoritmanın bunu benim için yapmasını istiyorum. Zevkimi benden daha biliyor.

Yapay zeka ve robotlar çalışmalarımızın çoğunu üstlendiklerinde aniden iyi yemek yemeye, iyi uyumaya ve diğer insanlarla vakit geçirmeye zamanımız oldu. Acele saat kavramı artık bir anlam ifade etmiyor, çünkü yaptığımız iş herhangi bir zamanda yapılabilir. Artık iş arar mıyım gerçekten bilmiyorum.
Daha çok düşünme, yaratıcılık ve kendimi geliştirmeye vaktim kalıyor.

”Şehrin dışında farklı hayat yaşıyorlar”

En büyük endişem şehrimizde yaşamayan insanlar. Yolda kaybettiklerimiz. Bütün bu teknolojinin çok fazla olduğuna karar verenler. Robotlar ve yapay zeka işimizin büyük bir bölümünü devraldığında kendini eksik ve işe yaramaz hissedenler. Siyasi sisteme üzülen ve ona karşı çıkanlar. Şehrin dışında farklı yaşamlar yaşıyorlar. Bazıları kendi kendini besleyen küçük topluluklar oluşturdu. Diğerleri ise 19. yüzyıl köylerinde boş ve terk edilmiş evlerde kaldı.

Neticede çok güzel bir hayat. Daha önce içinde bulunduğumuz yoldan çok daha iyi. Tüm bu korkunç şeyleri yaşadık; yaşam tarzı hastalıkları, iklim değişikliği, mülteci krizi, çevresel bozulma, tamamen sıkışık şehirler, su kirliliği, hava kirliliği, toplumsal huzursuzluk ve işsizlik. Farklı şeyler yapabileceğimizi anlamadan önce çok fazla insan kaybettik.

Yazarın notu: Bazı insanlar bu blogu benim ütopyam ya da geleceğin hayali olarak okudular. Ama öyle değil. Daha iyi ve daha kötüsü için nereye gideceğimizi gösteren bir senaryo. Bu parçayı, mevcut teknolojik gelişmenin bazı artıları ve eksileri hakkında bir tartışma başlatmak için yazdım. Tartışmaları birçok yeni yoldan başlatmalıyız. Bu parçanın niyeti budur.

kaynak

futurism.com/welcome-2030-nothing-privacy-life-better/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz