Görme Engelliler İçin 3D Yazıcılar ile Kornea Üretiliyor

Jordan Whitfield/Victor Tangermann

3 boyutlu yazıcılarla pizza, çikolata ve istediğimiz her türlü nesneyi yapabiliyoruz. Ve artık 3 boyutlu yazıcılar görme engelli insanlara görme yetisi de kazandırabilir.

Newcastle Üniversitesi’nden bilim adamları, insan kornealarını başarılı bir şekilde 3D baskıya almalarını sağlayan bir “biyo-mürekkep” geliştirdiler. Araştırmalarını Experimental Eye Research dergisinde yayınladılar.

Kornea, gözün ön tarafındaki en dış tabakadır. Hastalık veya yaralanma nedeniyle hasar görürse, bir kişi görme sorunları yaşayabilir veya hatta görüşlerini kaybedebilir. İşlemeyen bir kornea için tek tedavi kornea naklidir. Ancak her ne kadar 15 milyondan fazla insan donör korneaya ihtiyaç duysa da, her yıl sadece 44.000 nakil yapılmaktadır – bu talep, arzdan çok daha fazladır.

Bu yüzden 3 boyutlu yazıcılarla üretilmiş kornealar suyun yönünü değiştirebilir.

3D baskılı kornealarını oluşturmak için, Newcastle ekibi ilk önce, kök hücreler içeren yazdırılabilir bir biyo-mürekkebin nasıl oluşturulacağını bulmak zorundaydı. Araştırmacı Che Connon’un bir haber bülteninde yaptığı açıklamada, aslında bu kadar kolay bir iş değil – malzemenin “şeklini tutmak için yeterince sert ama bir 3D yazıcının ağzından sıkılacak kadar yumuşak” olması gerektiğini söyledi. Ve kök hücrelerin canlı kalması gerekiyordu. Dünyanın dört bir yanındaki birçok ekip, bu süreci mümkün kılmak için ideal biyo-mürekkebi bulmaya çabalıyor.

Ekip, iki kimyasal, alginat ve kollajen kombinasyonunun tasarıya uyduğunu belirtti. Ekip, kornealarını 10 dakikadan daha kısa bir sürede inşa etmek için ucuz bir 3D yazıcı kullandı. Kornea’nın boyutlarını belirlemek için bir kişinin gözünü taradılar ve bir alıcının göz büyüklüğü ve şekli için mükemmel bir eşleşme (teorik olarak) olmasını sağladılar.

Ekip, kornea basıldıktan sonra, kök hücrelerin aljinat ve kollajen jeli tarafından sağlanan yapı çevresinde büyümesine izin verdiler (kök hücreler olgunlaştıklarında kornea haline dönüşürler; mürekkebin diğer kısımları sadece kök hücreleri destekler). Baskıdan bir hafta sonra keratositlerin (spesifik bir kornea hücresi tipi) yüzde 83’ü hala hayatta kaldı; bu, hücrelerin aslında insan kornealarının yerini alabileceğini gösteren ümit verici bir sonuçtu.

Sonuç? Dünyanın ilk 3D baskılı insan korneası.

Heyecan verici olsa da, ekibin araştırmaları, Connon’a göre laboratuvardan ve ameliyathaneye taşınmaktan birkaç yıl uzakta. Araştırmaya göre, korneadaki tüm hücre tiplerinin, muhtemelen bunları canlı organizmalarda test etmeden önce, yapmaları gereken asıl işlevi gerçekten görmek isteyeceklerdir. Yine de, eğer daha fazla test sonucu pozitif sonuç verirse, 3D baskılı kornealar milyonlarca hayatı değiştirme potansiyeline sahiptir.

kaynak

futurism.com/3d-printed-corneas-humans/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz