Girişimciler İçin Yeni Bir Yol: Maker Hareketi

2000’li yılların başında, Maker Hareketi ortaya çıkmasına bağlı olarak, kendin yap (DIY) araçları gelişmeye başladı. 3 boyutlu yazıcılar, kısa sürede tasarım yapabileceğiniz SketchUp gibi 3D tasarım programları ve Techshop benzeri maker spaceler hızla gelişmeye başladılar. Hayal ettiğiniz her şeyi yapabileceğiniz bu programlarda ve bu araçların kullanıldığı maker spacelerde yenilikçi projeler hayata geçmeye başladı. Böylece girişimciler geleneksel yolları bırakarak  yeni yöntemler belirlediler ve ürünler tasarlamaya başladılar.

Maker hareketi tüm dünyaya yayılarak Maker Faire gibi organizasyonlarla büyümeye ve etkisini artırmaya başladı.

Maker hareketini üretenler, hayali için harekete geçen girişimciler için de oldukça önemli. Girişimci perspektifinden bazı temel faydaları şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Fikirden prototipe kadar zaman ve maliyeti kısaltın

Günümüzün hızlı hareket eden piyasasında, temel ürün geliştirme maliyeti ve geçen süre, hayatta kalmak için kritik önem taşıyor. Başlangıç ​​aşamasında, girişimcilerin sermayesi oldukça az miktarda olabiliyor. Profesyonel yatırımcıları bulmak ve yatırım süreçlerinin uzun sürmesi de zorluklar oluşturabiliyor. Düşük maliyetli tasarım ve hızlı imalat araçları son derece değerlidir.

2.Yeteneklerinizi geliştirmek ve yeni insanlarla tanışmak için maker spacelerde yer alabilirsiniz

Maker space olarak bilinen yeni nesil üretim alanlarında, aynı değerlere sahip kişilerin toplanabileceği, sosyalleşeceğiniz ve ortak çalışabileceğiniz alanlar ve etkinlikler bulabilirsiniz.

3. Potansiyel ortağınız ve stratejik ortaklarınız olduğu bir ağa dahil olabilirsiniz

Ortaklıklar; etkinliklerde ya da konferanslarda tanıştığınız kişilerden daha etkili olarak birlikte çalıştığınız ve deneyim kazandığınız kişilerle daha güçlü olabilir. Maker spacelerde işiniz için iyi bir ortak ya da iş birliği kurabileceğiniz kişilerle tanışabilirsiniz.

4. Yatırımcılar ve güçlü kuruluşlarla iş birliği fırsatı

Maker spaceler girişimciliğe adım atanların yeni kuluçka merkezleri haline geliyor. Yatırımcıların ve teknoloji dünyasındaki etkili kişilerin de çeşitli etkinlikler ve programlarla buralarda yer alması girişimciler açısından oldukça önemli. İhtiyaç duyduğunuz destek mekanizmalarına kolaylıkla ulaşacaksınız.

5. Zihninizi yeni girişimci fırsatlara açın

Düşük maliyetli dijital üretim araçları girişimcilere de hız kazandırdı. Prototip ve ürün gelişim süreçleri kısaldı ve maliyetler azaldı. Bu fikirler hızlı bir şekilde gerçek ürünler oluşturulmasına imkan yarattı.

6. Müşterileriniz için özel çözümler yaratın

Günümüzde müşteriler, kendileri için özelleştirilen çözümleri daha çok talep ediyor. Özelleştirilen çözümler maliyetleri yükselterek girişimcilere zorluklar yarattı. Dijital üretim araçları bu soruna çözüm yarattı ve girişimcilerin sorunlarını ortadan kaldırdı.

7.Trendleri takip ederek girişiminizi hızlandırın ve harekete geçin

Toplumu etkileyen çözümler sunmak için Bill Gates olmak zorunda değilsiniz. Yeteneklerinizi ve başarınızı kanıtlamak için trendleri takip ederek hızlıca harekete geçebilirsiniz. Maker hareketi zaten öğrenmeyi dönüştürmek ve dünya sorunlarını çözmek için düşük maliyetli çözümler sunuyor.

8. Farklı disiplinlerin bir araya gelmesi, yenilik yaratır

Maker hareketi içerisinde kalarak girişimciler, teknoloji meraklılarıyla tanışabilirsiniz. Yeni ürünler, yeni girişimler, farklı disiplinlerden insanlar, farklı kültürler ve farklı dinamiklerin bir araya gelmesiyle bir çok yenilik kazandırabilirsiniz hayatınıza ve bakış açınıza. Çeşitlilik, başarınızı hızlandırabilir.

Makerlar, yalnızca hobi olarak üretenler ve mucitler olmaktan ziyade gerçek birer girişimcilere dönüşüyor. Siz de yeniliğe, yeni trendlere, dijital dünyanın size sunduğu fırsatlarla tanışmak istiyorsanız hemen maker hareketine katılabilirsiniz!

Daha fazlası için makersturkiye.com

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/234775

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz