Gelecek İçin Yüksek Teknoloji İçeren 10 Beslenme Şekli

© BurtonNitta

Bilim insanları ve futuristler, sınırlı kaynaklar ve her gün artan popülasyon sebebiyle yediklerimiz hakkında yeniden düşünmemiz gerektiğini ısrarla söylüyorlar. Gıda sektöründeki araştırmalar ve teknolojinin gelişimiyle gelecekte tabaklarımıza neler koyacağımız hakkında bir perspektife sahip oluyoruz. 

1. Böcek

© depositphotos

Gıda ve Tarım Örgütlerinin sunduğu ayrıntılı raporda şu an dahi 2 milyar insan tarafından böcek yendiği görülüyor. Böcekleri yeme düşüncesi bile bizi tiksindiriyor fakat kendileri yağ, protein, vitamin, lif ve mineral açısından yüksek enerji besinleri barındırıyorlar.

Özellikle bazılarının tatları elmayı, balını, pastırmayı, balığı andırıyor.

2. Yosunlar: Nefes Alırken Kendi Yiyeceğini Yetiştirme

© BurtonNitta

Yosunların çoğu, yüksek miktarda omega-3 içerir ki bu da oldukça sağlıklı temel bir besindir. Bazı mucit ve tasarımcılar insanların özel bir maske ile nefes alırken aynı zamanda kendi yiyeceklerini yetiştireceklerini ileri sürdüler. Bu şekilde kendi alglerimizi yetiştirip omega-3 alacağız gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

3. Laboratuvar Yapımı Et

© depositphotos

Laboratuvarda et üretmek çevre sorunlarının önüne geçmenin bir yoludur: sera gazı yayılımı, aşırı avlanma vb. Memphis Etleri diye bir şirket hayvanlardan alınan kök hücreler ile köfte üretiyor.

4. 3 Boyutlu Yemekler

© chloe rutzerveld

3 boyutlu yazıcılar plastik ve metalden objeler üretebildiği gibi aynı zamanda yemek de üretebiliyor. Hollandalı bir tasarımcı görselde gördüğünüz ürünü yapmak istiyor. Kılıf kısmını 3 boyutlu yazıcı ile üretip içine tohum yerleştirmek istiyor. Şu an tasarım aşamasında henüz tamamlanmamış bir ürün.

5. Doğada Kaybolan Poşet

© tomorrowmachine

Poşetlerin doğada ayrışması çok zaman olur. Fakat buna da bir çözüm üretildi. Bir şirket karamelize şeker ve mumdan yapılan poşetler, yosun ve sudan hazırlanmış yumuşak poşetler üretiyor. Burada mantık şu: hammaddeleri bunlar olduğu için ve bunlar da gıda olduğu için poşetler doğada daha çabuk ayrışabilecek.

6. Düzeltilebilir Su Şişeleri

© Skipping Rocks Lab

Yabancı bir girişim, plastik şişeleri yosun ile yapılan yenilenebilir su şişeleri ile değiştirmeyi planlıyor. Maliyeti de tabii ki plastiğe göre daha ucuz oluyor.

7. Sesle Gelişmiş Gıda

© depositphotos

Oxford Üniversitesi’ndeki bir araştırmaya göre yediğimiz yemeklerin tadı, dinlediğimiz müziğe göre daha acı veya daha tatlı gelebiliyor.

8. Sahte Balık ve Deniz Ürünleri

© depositphotos

Yalnızca et mi laboratuvarda üretilebilir? Aynı zamanda balık da üretilebilir. 2002’de bir grup bilim insanı, bir boğa derisinde balık hücreleri bırakarak küçük balık filetleri üretmişti.

9. Sağlıklı Yiyecekler

© tellspec

Genellikle ne yediğimizin farkında değiliz. Tellspec adlı ürün, müşterilerine tabaklarında yemeklerin içeriğini göstererek bu sorunu çözüyor. Cihazı yiyeceğinize doğru tutuyorsunuz ve cihaz size yiyeceğin içindeki kimyasalları, vitaminleri gösterip alerjik maddeler konusunda da uyarıyor.

10. DNA Tabanlı Diyet

© depositphotos

DNA oluşturmak evde yapılabilecek kadar ucuz ve kolay olduğunda hangi yiyeceklerin daha yararlı olduğu, nasıl daha iyi uyuyacağımızı, sağlıklı hissedeceğimizi bilmek adına bir planlama oluşturabiliriz. Herkes genetik olarak farklıdır bu sebeple hepimiz için tek bir diyet yoktur.

BONUS: Cepte Kahve!

© GO CUBES

Çiğnenebilir bir kahve. Üreticileri odaklanmayı geliştirdiğini ve bilişsel performansı optimum seviyeye getirdiğini söylüyor. Cebe koyabileceğin bir kahveyi kim istemez ki?

Peki senin gelecekte görmek istediğin yeme alışkanlığı ne?

çeviri kaynağı: https://brightside.me/wonder-curiosities/10-high-tech-foods-we-will-be-eating-in-the-future-414010/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz