Geçmişten Gelen ve Gizemi Hala Saklı Kalan 6 Teknolojik İcat

Eski zamanlarda birçok bilgi ve keşif ustadan çırağa geçti. Eğer bu zincir bozulmuş olsaydı, buluş diye bir kelime olmayabilirdi. 

Peki ya teknolojinin anlamı sizce sadece yapay zeka, akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tesla arabalar mı? Hayır. Aslında teknoloji, insana yarar sağlayan veya problemini çözme yolunda ortaya çıkardığı ürüne verilebilecek bir isim.

Makers Türkiye olarak biraz araştırma ile geçmişten günümüze gelememiş, kaybolmuş 6 teknoloji ürünü topladık.

Lycurgus Kupası

© wikimedia

Kral Lycurgus‘un ölümünü anlatan bu antik Roma kupası ilginç bir özelliğe sahip: rengini ışığa ve içindeki sıvıya göre değiştiriyor. Örneğin, gölgede yeşilken ışıkta kırmızı renge dönüşüyor. İçine biraz su dökerseniz mavileşiyor, eğer yaş dökerseniz de sarı-kırmızı karışımı bir renge dönüşüyor.

Bilimadamları bu kupanın içine koyulan içeceklerin içinde yabancı madde olup olmadığını tespit etmek için kullanıldığını düşünüyorlar. Bu kupa altın ve gümüşün en küçük parçalarından yapılmış. Bu da şu anlama geliyor: antik çağdaki ustalar bizim şu an nanoteknoloji dediğimiz kavramın farkındaydılar.  Buna rağmen, hiç kimse bugün böyle bir şey yapmamıştır.

Bedava Enerji

© wikimedia

Nikola Tesla, birçok fantastik ürün tasarlayan dahi bir mucitti. 1901 yılında, dünyanın  herhangi bir yer yerine elektrik iletebilen ve insanlara bedava enerji kaynağı sağlayan Wardenclyffe Kulesi’ni inşaa etmişti.

Maalesef ki Tesla’nın laboratuvar finansmanı sona ermişti ve kule de harap edilmişti. O öldükten sonra icatlarının çizimlerinin bir kısmı bulunabildi fakat diğer kısmı ise gizemli bir şekilde ortadan kayboldu.

Ruhun Sesi

© wikimedia

Hal-Saflieni‘nin Hypogeumu en eski yer altı kutsal alanlarından biridir. Bu alanın en önemli kısmı ise “Kahin Odacığı”dır(The Oracle Chamber). O bölmede derin bir erkek sesi tarafından üretilen sesler yapının her yerinde yankılandırılıyor, yapının her yerine ulaşıyor ve geri kalan hiçbir ses duyulmuyor.

Bilimadamları hala bu antik amplifikatörün(yükselteç) nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyorlar. Bu sesin insanların vücudunun her yerinde hissedebildiği bir titreşime neden olduğu biliniyor. Bu etki, bilinçaltı değişikliklerinin ve halüsinasyonların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Esnek Bardak

© wikimedia

M.Ö. 14 ve M.Ö. 34.yüzyıllar arasında üfleyerek cam yapan birisi, esnek cam yapmayı keşfetti. İmparator Tiberius için bu cam ile bir kupa hazırladı. İmparator kupadan biraz içti ve yere fırlattı fakat kupa kırılmadı.

Tiberius, bu muhteşem materyalin altın ve gümüşün değerini düşüreceğine karar verdi. Bu tehlike demekti… Cam üfleyicisinin öldürülmesini ve onun bu gizli icadının da onunla birlikte ölmesini emretti.

Yunan Ateşi

Yunan ateşi, Bizanslıların deniz savaşlarında kullandığı yakıcı bir karışım içeren silahtı. Bu silah, 25-30 metrelik bir ateş akışı sağlayan tüptü. Yunan ateşini söndürmek imkansızdı hatta suda bile yanmaya devam edebiliyordu. Zaman geçtikçe bu silah yerine barut geçti ve bu iyi bir amaca hizmet etmese de bu icat kayboldu.

Geniş Kapsamlı Panzehir

Mitridat veya VI. Mithridates, Pontus kralı olarak Anadolu’da MÖ 120 – MÖ 63 yıllarında hüküm sürdü. Roma Cumhuriyeti’ne karşı en başarılı ve zeki düşmanı sayıldı. Kendisi zehirlenmekten çok korkuyordu ki 7 yıl boyunca bağışıklık sistemini ve vücudunu farklı zehirlere uyarladı. 54 maddeyi karıştırdı ve evrensel bir panzehir elde etti.

Ölümünden sonra, doktorlar bu panzehirin her türlü zehirlenme olayında işe yaradığını buldular. Bundan böyle karışım Midridat olarak anlandırıldı. Ancak hala tarifi ve içindekiler bilinmiyor.

çevirinin kaynağı: https://brightside.me/wonder-curiosities/6-incredible-technologies-of-the-past-whose-secrets-are-lost-338810/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz