Ford’un 3 boyutlu yazıcı kullanımı

Bugün Computerworld’deki bir makale, 3 boyutlu yazıcıların şirketler tarafından nasıl kullanıldığına dair oldukça iyi fikir veriyor.

Ford’un eklemeli üretimden(additive manufacturng) sorumlu uzmanı Herold Sears’a göre 3 boyutlu yazıcıların sağladığı fayda  oldukça yüksek ancak bunu ölçmek zor. Her ne kadar 3 boyutlu yazıcı endüstrisi yazıcıları daha hızlı hale getirmeye çalışsa da, Sears eski yöntemlere göre prototip üretiminin çok hızlandığını vurguluyor. Eskiden bir parça prototipi yapmak için haftalarca beklediklerini ve daha sonra gelen parçanın modifikasyonu için bir miktar daha zamana ihtiyaçları olduğunu belirtiyor. Şimdi ise saatler içinde istenilen prototipi test etmek mümkün. Sears’ın hesabına göre bir aracı piyasaya 1 ay önce çıkmak bile Ford’a milyonlar kazandırıyor.

Ford’un 5 adet 3 boyutlu yazıcı merkezi bulunuyor. 3’ü Amerika’da 2’si Avrupa’da. Bu merkezlerde 10 sene öncesinde 4000’e yakın parça prototiplenirken, artık 20000’den fazla ürün basılıyor. Tabi ki buradaki 3D Printer’lar ev tiplerinden çok farklı. 250.000 Dolar seviyelerinden milyon doları bulan seviyelere kadar çıkabiliyor.

Konuyla ilgili bir de Wall Street Journal’dan video ekleyerek bitirmek istiyoruz. Video için tıklayın.

3 boyutlu yazıcıların iinovasyonu tetikleyen en önemli unsurlardan olduğu açık. Çok yakın gelecekte de sektörün vazgeçilmezi hale gelmesi kaçınılmaz gibi görünüyor.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz