Eski Facebook Kıdemlisi, Sosyal Medyanın Toplumu Dağıttığını Söylüyor.

TechCrunch/Wikimedia

Yakın zamanda Stanford İşletme Enstitüsü’nde gerçekleşen bir etkinlikte konuşan eski kıdemli Facebook çalışanı Chamath Palihapitiya, sosyal medyanın giderek “toplumun işleyişini koparan araçlar” olduğu hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Palihapitiya, Hindistan’da bir dizi linçle sonuçlanan Whatsapp taciz kampanyası örneğini gündeme getirdi.

The Verge’den bir rapora göre Palihapitiya “Kısa sürede oluşturduğumuz dopaminle çalışan geribildirim döngüleri, toplumun işleyişini mahvediyor.” dedi.

Bir fotoğrafı beğenmenin ya da atılan bir tweeti fav’lamanın belki de insan doğasında yatan temel iletişim ve ilişkilerden daha kısa dönemli bir haz oluşturduğundan bahsediyor. Ve bu haz insanlardaki temel güdülere zarar veriyor.

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nde sosyal psikoloji, kadın, cinsiyet ve cinsellik araştırmalarında doktora yapan Lizbeth, Palihapitiya’nın sosyal medyayla ilgili gerçek bir hususa işaret ettiğini düşünüyor. “Ben onun bu mesajının çoğu zaman görmezden geldiğimiz bir resmin parçası olarak görüyorum.” diyor.

O, bugünün sosyal medya platformlarının herkesin mesajının duyulmasına, güçlendirilmesine izin verdiğini vurguladı. Bu sosyal medyalar, küçük çaplı rahat edici olayların kök salıp daha büyük bir şekilde etkiye sahip olmasına bile izin verebilir.

Terör gruplarının Twitter, Facebook ve Youtube kullanarak yeni üyeler kazanma konusunda adımlar atmaya çalıştıklarını gördük.

Akıllı telefon kullanımı gençlerde depresyon ve intiharla ilişkili olabiliyor. Buna rağmen şimdi risk altında olan telefon kullanıcılarını izleyebilmek için yapay zeka girişimleri konusunda hareketlilik var.

Her yeni teknoloji gibi, sosyal medyanın da etkisi kullanıcı yapısının bir yansımasıdır. İnsanların mevcut olan araçları kötüye kullanım kapasitesi her zaman vardır. Ancak, olumlu bir şekilde kullanıldığında da gerçekten yararları vardır.

Sosyal medyanın karanlık tarafına insanlar daha çok ilgi duysa da benim işim, insanlar sosyal medya platformlarının daha iyi amaçlar için kullanmaya kalktığında neler olacağını araştırmak, diyor Pensilvanya Üniversitesi doktora öğrencisi Lizbeth.

Sosyal medyanın yararlı bilgileri halka sunmak, topluluklar inşaa etmek, farklı sosyal gruplar arasında anlamlı bağlantılar kurmak gibi yararlı özellikleri de var.

Bununla birlikte, insanların sosyal medyadaki davranışları denklemin yalnızca bir parçasıdır. Bu davranışa sebep olan tepkiler de dikkate alınmalıdır.

Lizbeth, iki kişinin yüz yüze iken birbirlerine karşı cinsiyetçi yorumlar yapmalarıyla ilgili hayali bir ortam kurarak çalışma gerçekleştirdi.

Bu çalışmada insanların verdiği tepkiler, karşı karşıya gelen kişinin erkek ya da kadın olup olmadığına, daha az hoşuna giden ve daha öfkeli olarak algılanıp algılanmadığına göre farklılık gösterdi.

Lizbeth, cinsiyetçi yorumlar yapan kadın figürlerinin, erkek figürlerine göre daha güvenilir bulunduğunu söylüyor.

“Dolayısıyla, online dünyadaki davranışlar, insanların kimliğine ve güvenirliğine bağlı olarak farklı olarak algılanabilir”.

Bir insanın diğeriyle iletişim kurma biçimi eğer online olarak başlarsa bunda belirgin farklılıklar baş gösteriyor.

Ancak sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkileri konusunda hala tekil bir iddaada bulunmak zor. Zaman geçtikçe bunun hakkında daha belirli fikirler ortaya atılabilir.

Sosyal medyanın birçok kişinin günlük hayatının bir parçası olmasına rağmen hala yeni bir olgu olduğunu hatırlamak gerekiyor. Çünkü hala toplum üzerindeki etkisini öğrenmeye çalışıyoruz.

çeviri kaynağı: https://sciencealert.com/a-former-facebook-vp-says-social-media-is-destroying-society?perpetual=yes&limitstart=1

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz