Dünya 1000 Yıl Sonra Neye Benzeyecek?

Bir yıl önce, Oxford Üniversitesi Birliği’nde konuşan efsane Stephen Hawking, insanlığın yalnızca 1000 yıl daha yaşayabileceğini söylemişti. Biz Makers Türkiye olarak geleceğimizin karanlık mı yoksa parlak mı olacağı hakkında bir makale inceledik ve geleceğimiz hakkında heyecanlandırıcı tahminler bulduk.

9. İnsanlık Sadece 1000 Yıl Daha Yaşayabilecek

Milyarderler şu anda dahi yaşlanmayı durduran veya yavaşlatan araştırmalara milyon dolarlar yatırıyorlar. 1000 yıl içinde, tıp mühendislikleri yaşla ilgili sorunlara çareler üreten dokular geliştirebilecekler. Gen düzenleme araçları zaten burada insanların genlerini kontrol ediyor ve hastalıkları karşı bağışıklık kazanmış hale getiriyor.

8. İnsanlar Başka Bir Gezegene Taşınacak

Şimdiden itibaren 1000 yıl içinde, insanlığın hayatta kalabilmesi için tek yol belki de uzayda yeni bir yaşam alanı bulmak olacak. SpaceX, “Mars’ta kendi kendini sürdürecek bir şehir kurarak, İnsanları uzay yolcukları eden bir halk ve birden çok gezegende yaşayabilen bir tür” yapma görevini kendine misyon edindi. SpaceX’in kurucusu ise geçenlerde ülkemizi ziyaret eden Elon Musk. 2022’ye kadar ilk uzay yolculuğu aracının fırlatılmasını ve 2024’te 4 araçla Mars’a uçmayı umuyor.

7. İnsanların Yüz Tipi Aynı Olacak

Dr.Kwan, uzak gelecekte (şu andan itibaren 1000 yılı aşkın sürede) insanlarda daha büyük alın, daha büyük burun halkaları, daha büyük gözler ve daha pigmentli cilt gelişeceği hipotezini ortaya attı. Bilimadamları da zaten genomları düzenleyerek ebeveynlerinin çocuklarının tiplerini nasıl seçebilecekleri üzerinde çalışıyorlar. Yani doğmadan önce görünümlerini istedikleri gibi yapabilecekleri bir düzen.

6. Süper Hızlı Akıllı Bilgisayarlar Olacak

2014 yılında bir süper bilgisayar, bugüne kadar bir insan beyninin en doğru simülasyonunu yaptı. Bugünden 1000 yıl sonra, bilgisayarların insan beyni kadar hızlı olması bekleniyor. Şu anda ortalama bir bilgisayarın 10 yılda çözdüğü sorunları 1 gün gibi bir sürede çözebilecek niteliğe gelmesi umuluyor.

Önümüzdeki yüzyılda, kuantum bilgisayarlar daha etkili ilaçlar ve teşhisler geliştirmeye, uzay araştırmalarına ve otomobillerin kendi kendilerini kullanmalarına yardımcı olacaklar. Aynı zamanda kuantum bilgisayarlar, gizlilik ve güvenlik için tehdit de oluşturabilir.

5. İnsanlar Cyborg’lara Dönüşecek

Makineler, insanların görme ve duyma yetilerini artırabilir bildiğimiz üzere. Bilimadamları ve mühendisler, görme engelli insanlar için biyolojik gözler geliştiriyorlar. Bugünden 1000 yıl sonra insanlığın yapay zeka ile mücadele edebilmesinin tek yolu onlarla birleşmesi olabilir.

İnsanların zihnini bilgisayarla birleştirmek, insanların karmaşık problemleri anında gerçekleştirmesine ve düşünerek internette arama yapabilen süper bir beyin yaratılmasına sebep olacaktır.

4. Kitlesel Yok Oluş Yolda

Son kitlesel yok oluş, dinazorların yeryüzünden silinmesine neden oldu. Son araştırmalara göre çağımızdaki türlerin yok olma oranının, normalden 100 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Bazı bilim adamlarının söylediklerine göre, insan nüfusunun yavaş yavaş azalması, medeniyetin devam etmesine yardımcı olabilir.

3. Hepimiz Aynı Dili Konuşacağız

Dillerin düzene sokulması, insanları evrensel bir götürmek için en büyük etkendir. Dil bilimciler, 100 yıl sonra göçler nedeniyle şimdiki dillerin %90’ının kaybolacağını ve kalan dillerin basitleşeceğini tahmin ediyor. Yine de bir Babil Kulesi senaryosu mümkün görünmüyor.

2. Binalar, Komutlarımızla İnşa Edilecek ve Yıkılacak

Gelecekte, insanlar etraflarında sanal bir dünya yaratabilirler.

  1. Nanoteknoloji Enerji ve Kirlilik Problemini Çözecek

1000 yıl sonra, nanoteknoloji çevresel kirliliği temizleyebilecek, havayı ve suyu arındırabilecek, Güneş’in enerjisini yakalayabilecektir. Yeni materyaller, enerjinin depolanması ve çevre dostu bir ortam oluşması için ihtiyaç duyduğumuz ortamı oluşturacak.

çevirinin kaynağı: https://brightside.me/wonder-curiosities/what-will-earth-look-like-in-1000-years-395310/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz