Drone’lar Birini Öldürebilecek Yeteneğe Sahip Olacak

Sciencealert

Amerikan ordusu son zamanlarda yeni bir duyuru yaptı: yapay zeka kullanarak insanları ve araçları hedef alabilen ilk drone’u geliştirdiklerini açıkladılar. Bu büyük bir adım. Biraz da korkutucu.

Şu anda kullanılan askeri drone’lar hala insanlar tarafından kontrol edilirken bu yeni teknoloji ile hiçbir insan ihtiyacı olmadan drone’lar kimi öldüreceğine karar verebilecek. Teknoloji hep iyi midir? Değilmiş.

Bu drone tamamlandığında yapay zekanın nihai militarizasyonunu temsil edecek ve toplum için bazı etik ve yasal sonuçları tetikleyecektir.

Bununla birlikte savaşın, savaştan da öte bir yokluğa doğru gitmesi, insanlığın herhangi bir parçasının yok olması ihtimali de vardır.

Aynı zamanda bu gelişme, yapay zeka ile uğraşan bilim insanlarının, mühendislerin ve şirketlerin askeri hedefler haline gelip öldürülme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Düşündüğünüzde rakibiniz olan ülke yapay zekada üst seviye bir ilerleme kaydediyorsa bu zeki insanları yok etmek psikolojik savaşta üstün tarafa geçilmesini sağlar.

Fizikçi Michio Kaku’nun Gelecek Hakkındaki Güçlü Tahminleri - Okumak İçin Tıklayın

MQ-9 Reaper gibi mevcut ölümcül askeri drone’lar uydu aracılığıyla kontrol ediliyor. Yani şimdi insanlar uydu ile kontrol edilmeyen tamamen kendi kararlarıyla hareket edebilen drone üretmenin peşinde.

Ancak bu drone’ları kontrol eden operatörler pek tabii ki savaşın içinde duygularından uzak kalamamışlardır.

Drone operatörleri arasında mental travma ve travma sonrası stres bozukluğu yaşayan insanlar bulunmaktadır.

Bir savaş uçağının mı maliyeti daha fazladır yoksa drone’un mu?

Tabii ki drone değil mi? Bu belkide neden drone ile bu kadar uğraştıklarının bir sebebidir. Bir zamanlar “Drone’lar kargolarımızı bize getirecek.” Diyorduk, şimdi ise bunları konuşuyoruz. Einstein’in o meşhur sözü akla gelir: “3.Dünya Savaşı nasıl olur bilmem ama 4.Dünya Savaşı taş ve sopalar ile gerçekleşir.” Teknolojinin kötüye kullanımıyla oluşturulan silahların yer alacağı savaş o kadar büyük bir tahribata yer açacak ki, 3.Dünya Savaşı’ndan sonra dünyada hiçbir şey kalmayacak mı demek istiyor?

Önceki içeriklerimizden biri olan bu yazımızda Fizikçi Michio Kaku’nun gelecek hakkındaki güçlü tahminlerine dikkat çekmiştik. Kendisi, bizi en çok endişelendirmesi gereken şeyin ne olduğu sorusuna şu cevabı vermişti:

“Bir insanı denetleyen ve “hedefini öldüreceğini” söyleyen drone’lar var. Gelecekte, dronelar insan formunu tanıyacak ve hedefi öldürme iznine sahip olacak. Hatta bir gün bu dronelar o kadar delirebilir ki (bir kısa devre veya ufak bir hata sebebiyle) insan ırkını hiçbir sebep olmaksızın ortadan kaldırmaya çalışabilir. Otomatik öldürme makineleri bugün hakkında endişelenmemiz gereken şeydir, yarın için değil. Ama bunun dışında, robotlar için endişelenmek zorunda değiliz.”

Bu arada, hali hazırda satılan drone’ları kullanırken de dikkatli olmak gerekli. 25 kilogram ağırlındaki bir drone’un, insana çarptığında onu öldürebileceği kanıtlandı:

linkteki içerikten faydalanılmıştır: https://www.sciencealert.com/it-s-happening-drones-will-soon-be-able-to-decide-who-to-kill

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz