Diyarbakır Kulp ilçesinde #AnadoluSenDeYap dedik!

Birkaç ay önce gelen bir epostaya çok şaşırmıştık. Diyarbakır’ın Kulp ilçesinden, İlçe Emniyet Amiri Nail Savaş’tan  bir mail. Komiser Nail Bey, Maker Hareketini ilçede tanıtmamızı rica ediyor. Ne yapsak, nasıl ayarlasak derken,  epostalar ve telefonlaşmalar sonucunda 11 Nisan günü gitmek için anlaştık. 5dakika kurucuları Serdar Okumuş ve Zeynep Karagöz ile beraber sabah 7 uçağı ile Diyarbakır’a, daha sonra da 1.5 saatlik bir yolculuk üzerine Kulp ilçesine geldik. Nail Bey’in de daha önce söylediği üzere konuşmamızı dinlemeye, Kaymakam Bey, ilçedeki yaklaşık 10 bilişim öğretmeni,  100 kadar öğrenci, polis teşkilatından ve halktan kişiler katıldı. Sonunda yaptığımız 20 dakikalık soru cevap seansı ile yaklaşık 2 saat süren sunum ve sohbetimiz sırasında ilgi oldukça yüksekti. Öğrencilerin sorduğu birçok soru oldukça kaliteli ve bizim sorduğumuz sorulara katılımları tıpkı İstanbul’daki bir özel okuldaki kadar yoğun ve keyifli idi. Kız öğrencilerimizin çokluğu hepimizi şaşırttı. Genelde ailelerinin bu tip etkinliklere izin vermediklerini duyduk ama buna neyse ki vermişlerdi.
İlçedeki Bilişim öğretmenleri ile sohbetimiz

Daha sonra Nail Komiser ve bilişim öğretmenleri ile yaptığımız seansta maker hareketi, açık kaynak, patent konuları, teknolojinin fayda ve zararları, çocuklarla bundan sonra yapılabilecekler ve sürdürülebilir yeni eğitim modelleri üzerine 1-1.5 saat kadar sohbet ettik. Sonrasında yediğimiz güzel bir yemek ile ilçeden uğurlandık.

Sevgili Nail Savaş Komiser ile

#AnadoluSenDeYap gezilerimiz bize her seferinde gösteriyor ki, insanımız ciddi potansiyele sahip ve uygun imkanlar sağlanırsa, doğu, batı, kuzey, güney fark etmeden istenen inovasyon zemini oluşturulabilir. Büyük bir metropolden, küçük bir ilçeye kadar, maker hareketinin sağladığı üretim ve geliştirme ortamı, herkesi motive edip, bir şeyler yapmaya teşvik edebiliyor. Bunun için farklı çözüm ve modellerimiz var. Çok yakında bunlarla ilgili de yazıp sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

İlçeyi terk etmesine 2 ay kalmasına rağmen, bölge eğitmenlerinin, çocuklarının ve halkının aydınlanması için uğraşan ve bizleri davet ederek organizasyonun her noktasını ayarlayan İlçe Emniyet Amiri Nail Savaş’a tekrar teşekkür ediyoruz. Tüm polis teşkilatına örnek olması gereken bir insan. Kulp ilçesine sevgilerimizi gönderiyoruz!

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz