Denizanaları, Geleceğin Cipsleri Olabilir

Denizanaları tam olarak çoğu insanın ideal yemeğinin en önemli öğesi değildir. Şemsiye şeklinde kaygan, tatsız ve son derece zehirli hayvanlardır.

Fakat nüfus patlaması, eti azaltma ihtiyacı ve üretmek için geniş çaplı enerji gerektiren diğer gıdalar insanoğlunun öğle yemeği hazırlarken yaratıcı olması gerektiği anlamına geliyor. Bu, denizanasının geleceğin temel gıdaları arasında yer alması için başlıca bir aday olduğunu ortaya çıkarıyor, çünkü okyanusta bol miktarda var. Aşırı avlanma bilindiği üzere mevcut olan deniz ürünleri stoğunu düşürdüğünden denizanaları sürüler halinde çoğalır. Böylece iklim değişikliği sayesinde daha fazla denizanası olacak. Onlar da okyanusları daha sıcak ve asitli hale getirecek.

Denizanası sürüsü için çözüm? Onları olduğu gibi yemeyi sevmeyi öğrenin. Ya da onları tuzlu, kauçuk jelatinden daha iştah açıcı bir şey haline getirin. Örneğin cips gibi.

Turşu ya da Cips?

Danimarkalı bir grup araştırmacı hayvanları sadece birkaç gün içinde gevrek cipslere dönüştüren bir metot geliştirdi. Bu metot, birçok Asya ülkesinin kullandığı geleneksel hazırlama yönteminin tam tersi şekilde, haftalarca tuz ve potasyum içinde marine etmekten oluşuyor. Denizanası turşusu, kimse ister mi?

İki fotonlu mikroskoplar kullanılarak denizanalarını oluşturan filamentler incelendi. Bilim insanları çalışmalarını San Francisco’daki 62.Biyofizik Kurumu Yıllık Toplantısı’nda sundular.

Danimarka’nın Odense kentinde Güney Danimarka Üniversitesi’nde yaptığı doktoradan sonra çalışan bir ekibin üyesi olan Mathias P. Clausen bu kuruldaki basın bildirisinde şunları söyledi: “Denizanalarının tadına bakıyorum, yumuşak bir jel kıvamından gevreğe dönüşen bu yiyeceği anlamak istiyorum. Etanol kullanarak, gevrek bir yapıya sahip ve gastronomik açıdan ilgi çekebilecek bir cips yaratmış olduk.”

Denizanası cipsleri, patates cipleri gibi lezzetli bir alternatif olmayabilir ama bu sağlığınız için aynı zamanda iyidir. Çünkü bu cipste B12 vitamini, magnezyum ve demir bol miktarda vardır, kalorileri de düşüktür.

Bu içeriği okuduğunuzda hepimizin içinden “ben bunu nasıl yiyeceğim?” düşüncesi geçmiştir. Ancak bu canlıları bir gıda türü olarak kabullenmeyi ne kadar çabuk yaparsak o kadar iyi olacaktır. Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, “yaşantımızda balıktan denizanasına doğru bir küresel rejim kayması” görebiliyorduk. Balıkçılar ise denizanalarından kurtulmayı dört gözle bekliyorlar çünkü dünya üzerindeki balık stokları denizanaları yüzünden tehlike altında olmaktadır.

“Onları yenemiyorsanız, yiyin.”

çeviri kaynağı: https://futurism.com/jellyfish-chips-future-junk-food/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz