Darwin’in de Ötesinde: Bilim İnsanları Evrimi Yeniden Tanımlayabilir

Wikimedia Commons

Uzun lafın kısası: 

Son zamanlardaki keşifler, modern evrimsel sentezin bazı araştırmacılar tarafından gözden geçirilmesine ve muhtemelen Genişletilmiş Evrim Sentezi ile yer değiştirilmesine ihtiyaç duyulmasına yol açmıştır. Ancak yine de bu fikirler, MES teorisine katılan bilim insanları tarafından şüphecilikle karşılanmıştır.

Darwin’in Fikirlerine Yeni Eklemeler

Bilim insanları yıllardır Darwin’in evrim teorisinin getirdiği fikirlere katıldılar. Darwin’in “Türlerin Kökeni” adlı kitabı, bir çevreye daha iyi adapte olan, o çevrenin yaşam koşullarına uyum sağlayan tür özelliklerinin, bir nesilden diğerine miras kaldığını ve bu özelliklerin aşama aşama geliştiğini, yani doğal seçilimi özetler.

Genetik alanındaki ilerlemeler, yeni bir teorinin ortaya çıkmasına yol açmıştır – Neo-Darwinci Evrim Teorisi veya Modern Evrimsel Sentez. Bu teoride genler, evrimin mekanizmasının merkezinde yer alırlar.

Bilim insanları, araştırmaları sonucunda çıkan yeni bulguları, Darwin’in ortaya koyduğu temel üzerinden giderek inşa etmeye çalışıyorlar. Bu yeni bulgular, “Evrimsel Biyolojideki Yeni Trendler” olarak adlandırılan bir etkinlikte sunuldu. Bilim insanları, “Genişletilmiş Evrimsel Sentez” adlı sunum serisinde yeni teori üzerine geliştirdikleri varsayımlardan birini açıkladılar: fenotipik kalıntılar veya uyum sağlayabilen tür özellikleri, genetik değişikliklerin ortaya çıkmasından daha önce gelebilir. Yani burada, modern evrimsel senteze karşı bir durum var.

Bilim insanları bunu anlatmak için farklı örnekler gösterdiler. Bu örneklerden biri evrimsel ekolojist Sonia Sultan tarafından sunuldu. Sultan, Madımak bitki türünden aldığı örnekleri iki özdeş gruba ayırmış ve bunları ayrı ortamlara yerleştirmiştir. Bir gruba dolu dolu güneş ışığı, diğer gruba daha az ışık vermiştir. İki grup, büyüdükleri ortamın şartlarına göre çok farklı bitkilere dönüşmüştür.

Evrim Hakkında Düşünebilmek İçin Yeni Yollar Açılıyor

Toplantıda ortaya çıkan bu fikirler, MES teorisinin savunucuları tarafından şüpheyle karşılandı. Ancak, bu fikirler, bizleri yeni anlayışlara götürebileceğinden EES’yi (Genişletilmiş Evrimsel Sentez) savunanlar da oldu.

Bu çalışmaların sonuçları bizlere yeni ufuklar kazandırabilir. İnsanlığın kökeni ve evrendeki diğer organizmalarla olan ilişkilerimiz hakkında yeni fikirlere de sahip olabiliriz.

Ayrıca buradan Genişletilmiş Evrim Sentezi ile Modern Sentez’e dair anlatılan ayrıntılı içeriği okuyabilirsiniz. Ama tekrar buraya gelmeyi unutmayın 🙂

Diğer içeriklerimize göz atmak için yol bu tarafta.

 

çeviri kaynağı

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz