Çocuklar İçin Scratch İle Programlama!

Maker harekeketi ve kültürü yayılmaya devam ediyor. Geleceğin teknolojilerini içinde barındıran bu harekette çocukların yer alması da oldukça önemli. Bizler bugün maker kültürünü ne kadar çok çocuğa aşılarsak geleceğimiz o kadar parlak ve güzel gelecek. Makers Türkiye ekibi olarak hayal eden, tasarlayan, üretimi düşleyen, bunun için heyecanlanan çocukların artması en büyük dileğimiz.

Geçtiğimiz günlerde Abaküs Kitap tarafından maker çocuklar için bir kitap yayınlandı. Çocuklar için Scratch ile programlama!
Gelecekte hangi mesleği seçerlerse seçsinler yeni kuşak bireyler için artık kaçınılmaz hale gelen programlamanın temelini atmak ve bu temeli alan öğrencilerin ilk aşamada programlayıcı (coder) ama daha sonra uygulayıcı (maker), en sonunda da sorgulayıcı/farklılaştırıcı (hacker) aşamalarına gelmelerini istiyorlar. Teknolojiye yön veren çocuklar yetişmesini amaçlıyorlar. ”Maker Eğitim Kitaplığı” ve ”Mühendis Olacak Çocuk” başlığı altında bir dizi oluşturmak için çalışıyorlar. Dizideki bütün kitaplar ortak bir bakış açısıyla çocuklarda en verimli ve etkili çözüme ulaşmak için muhtemel çözümlerin tanımı, analizi ve uygulanması, gerekli kaynak ve adımların belirlenmesi kompütasyonel düşünce becerilerini geliştirmeyi hedefleyerek hazırlandı. Çıkacak yayınlar ile birlikte kaynak sıkıntısını ortadan kaldırmak istiyorlar.

Dizinin bu yıl içinde çıkacak diğer kitapları aşağıdaki gibi.

  • Çocuklar için Scratch ile Programlama 6+ Yaş
  • Çocuklar için Web tasarımı
  • Tinkercad ile 3 Boyutlu Tasarım ve Üç Boyutlu Yazıcılar
  • Çocuklar için JavaScript ile Programlama
  • Çocuklar için SketchUp ile 3 Boyutlu tasarım

”Çocuklar için Scratch ile programlama” kitabının yazarları Bager Akbay ve Hakan Ataş’a, Abaküs Kitap çalışanlarına bu konuda önemli bir adım attıkları için teşekkür ediyoruz. Dizideki kitapların çok sayıda çocuğa ulaşarak faydalı olması dileğiyle.

Scratch kitabı MakerÇocuk ve Istanbul MakerLab Üyelerine 25TL yerine sadece 14,90TL. 

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz