Caddede Dikkatsizce Yürümeye Para Cezası mı Geliyor?

Shenzhen sakinleri, caddeden karşı karşıya dikkatsizce geçmeye cesaret edemez.

Nisan 2017’den bu yana Çin’in Guangdong eyaletindeki bu şehir, caddeden karşı karşıya dikkatsizce geçişleri önlemek için bir teknik geliştirdi. Dikkatsizce karşıdan karşıya geçen herkes, şehrin her yerindeki yüz tanıma cihazları sayesinde yüzlerini, isimlerini ve kimlik numaralarının bir inceleme merkezindeki LED ekranlarda görüntülendiğini bilecek.

Eğer bu rahatsız ediciyse, daha bu yarısı. Çinli bir yapay zeka şirketi, bu sistemi nakliye ve kuryelerle paylaşıyor ve bu şekilde suçluların para cezasına çarptırılacağını bildiriyor. Yani kuryeler para cezasını almak üzere bu kişileri tanıyor olacak.

Sistem, Çin Hükümeti’nin son birkaç yıldır inşa etmeye çalıştığı yoğun güvenlik çalışmalarının sadece bir parçası. Amacı kamu güvenliğidir. Vatandaşların bulunduğu yer ve faaliyetleri hakkındaki bilgiler de Çin Devleti’nin sosyal kredi sistemine kaydolacaktır.

2020 yılında yürürlüğe girecek olan sosyal kredi sistemi, her bir vatandaşın ne kadar güvenilir olduğu konusunda ulusal değerlendirme sistemi amacı taşıyacak ve bu puan ulus içinde vatandaşın güvenirliğini yansıtıyor olacak. Düşük puanlı vatandaşlar bazı işlere alınmayabilir, bazı hizmetler için daha fazla ücret ödeyebilir hatta yurt dışına seyahati bile engellenebilir. Fortune dergisindeki bir yazıya göre, gezi yasağı terörizmle ilgili bilgi yaymaktan trende sigara içmeye kadar çok çeşitli suçlar vasıtasıyla verilebilir.

Yüz tanıma sistemi mahremiyet beklentisi olmayan vatandaşlar için monoton hayatları çerçevesinde pek umursanmayabilir. Aslında, Çin halkının mahremiyetine önem verdiği görülüyor. Çin’in en büyük arama motoru olan Baidu’nun CEO’su, kamuoyuna şunları söylemişti: “Eğer Çinliler gizliliği, güvenlikle, kolaylıkla veya verimlilikle değiş tokuş yaparsa, bunu yapmaya istekli olursa biz daha fazla data yaratmak zorunda kalırız.” Yani, internette öyle bir karmaşa çıkardı ki arama sonuçları dolup taşardı.

Sosyal kredi kavramı sizi huzursuzlaştırıyorsa tabii ki kimseye kızamayız. Çin Hükümeti’nin de kesintilere ve kısıtlamalara nelerin yol açacağına nasıl karar vereceği konusunda şeffaf olma ihtimali yoktur. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Çin’in hükümete karşı konuşanları cezalandırdığı için “insan hakları için yakın geleceğin kötü olduğunu” belirtti. Bu örgüt, sosyal kredi sistemine henüz değinmese de yakın gelecekte bu tip sistemlerin pek de iyi şeylere yol açmayacağı olasıdır.

Evet, son yıllarda Çin’deki teknoloji inovasyonu yararlı olabilir ancak ülkenin huzursuz edici bu insanları izleme sistemi, bir ülkenin gücünü nasıl suistimal edebileceğini gösteriyor.

kaynak: https://futurism.com/facial-recognition-china-social-credit/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz