Burnumuz Neden Soğuk Havada Akar?

gpointstudio/Shutterstock.com

Burnundan gelen akıntıyla günde bir bardaktan fazla sıvı kaybedebilirsiniz.

İnsanların yüzde 50-60’ında hava soğuk olduğu zaman burun akması görülüyor. Astım hastası, egzema ve nezle olan insanlarda bu daha fazla görülmekte.

Burnumuzun görevi, aldığımız havayı ılık ve nemli hale getirmektir. Böylece akciğerlerimizdeki hücrelerimiz tahriş olmaz. Soğuk havalardaki burun yoluyla nefes alırken, burnun arkasındaki sıcaklık genellikle yaklaşık 26-30 derece arası olur.

Ve burun arkasındaki nemin oranı havanın nasıl olduğuna bakılmaksızın hep %100’dür.

Bu, burnumuzun, aldığımızın nefesin ciğerlerimize ulaşmadan önce sıcak ve nemli olmasını sağlamadan çok etkili olduğunu gösterir.

Peki bunu nasıl yapar? Soğuk ve kuru hava burnumuzdaki sinir hücrelerini uyarır ve sinir hücrelerimiz beynimize mesaj gönderir.

Beynimiz buradaki kan akışını artırır, böylece kan damarları sayesinde burnumuzdan geçen hava ısınır, ılık hale gelir.

İkinci olarak burnumuz içeri giren havayı nemlendirmek için mukus bezleri yoluyla daha fazla salgı üretmek zorunda kalır.

Soğuk ve kuru hava ayrıca burnumuzdaki bağışıklı sistemi hücrelerini de uyarır.

Bu hücreler havayı daha nemli hale getirmek için burnumuzda daha fazla sıvı üretir. Burnumuz, bu işlevi yerine getirebilmek için günde yaklaşık 300-400 mL kadar sıvı harcar.

Isı ve su kaybı birbiriyle yakından ilişkilidir: burun boşluğundaki hava ısıtıldığı zaman içerideki sıvı buharlaşır böylece su buharlaştığı için burnumuz üşümeye başlar. (kolunuza kolonya döktükten sonra oluşan ferahlama hissini düşünün.)

Bunu yanıt olarak da burnumuzdaki kan akışı daha da artar çünkü solunan havayı ısıtma görevi burnun ısı kaybına göre daha önceliklidir. Vücudumuzun bu duruma karşı görevi, kanı kan damarlarına pompalayarak ısı kaybını en az indirmektir.

Bu nedenle burun için doğru miktarda ılık ve nemli hava elde etmek zor bir dengeleme eylemi haline gelir.

Bu mekanizma aşırı aktif olduğunda, kuru ve soğuk havayı nemlendirmek için gereken sıcaklıkla buharlaşan su burnumuzdan damlamaya başlayacaktır.

Mast hücreleri, astımlı veya alerjisi olan insanlarda daha hassastır ve kan damarları çevre sıcaklarına göre daha fazla efektiflik gösterir. Böylece burun tıkanıklığı ve hapşurma, soğuk hava tarafından tetiklenir.

Bunun tedavisi yanımızda mendil taşımaktır 🙂

çeviri kaynağı: https://sciencealert.com/why-does-your-nose-run-when-it-s-cold

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz