Bugün Kullandığın Ama Gelecekten Gelen 7 Buluş

Bilimkurgu filmlerinde gördüğün buluşları düşünüp “Keşke benim de olsaydı” dediğin oldu mu? Öyleyse sana iyi haberlerimiz var: gelecekte olacağını düşündüğün o cihazların hepsi zaten şimdi var.

Biraz araştırma yaptık ve size “Vay Be” dedirtebilecek 7 yaratıcı buluş topladık.

Parmak Cetvel

Birçok insan ellerini bir şeylerin boyutunu ölçmek veya açıklamak için kullanır. Şimdi herhangi bir nesnenin boyutlarını daha ayrıntılı ve net bir şekilde açıklayabilirsiniz! Bu yaratıcı buluş tezgahınızın ya da yatak odanızdaki pencerenin ne kadar geniş olduğunu ölçmenize yardımcı olur.

Şebekesiz Mesaj Atma

goTenna adındaki bu araç, şebekeniz çekmediğinde veya wifi olmadığında bile bir telefona mesajlar göndermenizi sağlar.

Tara ve Çiz Kalemi

Devrim niteliğindeki bu kalem, muhtemelen herhangi bir artist veya tasarımcının rüyasıdır. Bu cihaz, nesneleri tarar ve kullanıldığı sıradaki nesnenin rengini özümser.

Köpekten İnsana Çeviri

No More Woof ( Daha Fazla Hav Yok) adındaki bu cihaz, köpeğinizle doğrudan iletişim kurmanızı sağlar. Konuşan köpekler artık sadece çizgi filmlerde değiller 🙂 Bu aygıtla tüylü dostunuz “Acıktım” veya “Yürümek istiyorum” diyebilir.

Karanlıkta Büyüyen Bitki

Bazı biyoteknoloji hobicileri son zamanlarda karanlıkta büyüyen bir bitki yarattı. Işık bakterilerinden bir dizi gen kullanarak pil veya güneş paneli olmadan kendi ışığını üretebilen bir tütün bitkisi geliştirdiler.

Taşınabilir Mini Yazıcı

Bir İsrailli şirket, dışarıda olduğunuzda bile her belgeyi yazdırabilen cep boyutunda bir yazıcı geliştirdi. Tek ihtiyacınız olan onu kontrol edebilecek bir akıllı telefon.

Parmak Okuyucu

Parmak Okuyucu, metinleri tarayan ve onları sesli biçimde okuyan bir yüzük. Ayrıca metinleri çevire de biliyor. Cihaz özellikle görme engelli insanlar için tasarlandı. Bir insan metni okumak istediğinde yapması gereken parmağını metin yüzeyine getirmek. Ardından cihaz okumaya başlıyor. Okuyucu, metin satırından saparsa yüzük titremeye başlar. Böylece görme engelli kişi uyarılmış olur.

BONUS

İleri teknoloji bazen abartılıyor 🙂

çeviri kaynağı: https://brightside.me/wonder-curiosities/7-incredibly-ingenious-inventions-that-prove-the-future-is-now-208605/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz