Bu Robot, Bir Rubik Küpü Saniyenin Yarı Hızında Çözüyor

Science Alert

Eğer yaşamınızda Rubik Küpü’nü bir kere bile sinirden duvara fırlattıysanız bu robottan nefret edeceksiniz.

MIT Biomimetrik Laboratuvarı’ndan Ben Katz ve Jared Dicarlo tarafından geliştirilen ve inşa edilen bu robot, Rubik Küpü’nü çözmek için en hızlı zaman rekorunu kırdı. Sadece 0.38 saniye.

Mühendisler ve robotikle uğraşanlar, birkaç yıldır Rubik Küp robotlarını geliştiriyorlardı ve bunu en sonunda güzel bir sanatla buluşturdular: küpü doğru bir şekilde izleyip çözmeye çalışmak için bir kamera, renkleri tanımak üzere programlanmış yazılımlar.

Daha öncesinde dünya rekoru 2016 yılı sonlarında 0.627 saniyede Rubik Küpü’nü çözen ve adına Sub1 Reloaded denilen bir makinenin elinde duruyordu.

Katz ve Dicarlo’nun söylediği tabirle “Rübik Zamazingosu” adlı robotları, özel parçaların bir kombinasyonu ile kolayca elde edilebilen bir ürün. Robottaki 6 motor Kollmorgen’in ServoDisc U9 serisidir. Katz bu motorların eBay’den ucuz bir şekilde elde edilebileceğini de belirtmiştir.

Kameralar ise iki tane PlayStation Eye kamerasıdır. Bu çift kamera aynı zamanda eş zamanlı hareketler yapılmasının önlenmesi için özel olarak tasarlanmıştır.

Rubik Zamazingosu adlı robot, bulmacayı sadece 21 hamlede çözmeyi başardı. İşte videosu:

Bu robot aslında bu işi daha hızlı da yapabilir ancak bunun için daha kaliteli kamera, daha hızlı analiz edebilen bir yazılım gerektiğinden çok zaman alıcıdır.” – Katz. (Daha ne kadar hızlı olsun be adam)

Bu arada, bir Rubik Küpünü çözmek için en hızlı zaman rekoruna sahip kişiyi merak ediyorsanız da geçen yılın Ekim ayında 4.59 saniyeyle bir Rübik Küpü çözen SeungBeom Cho’ya bir göz atın. (Sen Japon’sun, akıllı adamsın bir kere.)

kaynak: https://www.sciencealert.com/robot-solves-rubiks-cube-breaks-record-0-38-seconds-contraption

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz