Boston Dynamics’ten Kapıyı Açan Robot Videosu Geldi

Jurassic Park filminin en korkunç sahnelerinden birinde, insanların kendini beğenerek dünyaya getirdiği bir çift akıllı Velociraptor, robotların sınırlamalarına meydan okuyordu: mutfak kapısını açıyorlardı.

Şimdi bu raptorların gerçek olduklarını hayal edin. Merdivenlerden çıkabiliyor, kapı açabiliyor ve Boston Dynamics’deki teknisyenler tarafından sunulan engellerin üzerinden gelebiliyor.

Robotik şirketi Boston Dynamics geçen hafta yeni bir video yayınlamıştı. Bu videoda, sarı SpotMini robotların kapının açılmasında birbirlerine yardım edişini gösteriliyor.

Şirket şimdi, yaklaşık 75 cm’lik bir robotun, görünmeyen bir insan tarafından kontrol edilmesiyle kapıyı açmasını ve “git” komutuna olan duyarlılığını yayınladı.

Bundan sonra, kamera yönlendirmeli özerk programlaması ile SpotMini, kapıyı açma görevini yerine getirmeye başlıyor.

Robotlar, insanlığa korku aşılamanın ve bir TV dizisi olan Black Mirror’da gördüklerimizin yanı sıra, olumlu etkilere de sahip.

Örnek vermek gerekirse kazara ortaya çıkan bir felaket sırasında insanların tehlikeye içinde olabileceği durumlarda onları yönlendirmeye yardımcı olabilirler.

SpotMini, videoda da görüleceği üzere kapıyı açtıktan sonra ilerlemek isterken adam kapıyı kapatmaya çalışıyor ve başarısız olduğunda robotun arka tarafında bir kayışı tutuyor ve robotu durdurmaya çalışıyor.

Fakat SpotMini ise bu tür ataklara hazırlıklı. Şirket bir videoda, SpotMini’nin denge yazılımının bacaklar ve vücut oranı bakımından mükemmel olduğunu söylemişti.

Boston Dynamics, video yayını hakkında bir yorumda bulunmadı. Japonya’nın SoftBank grubuna ait olan şirket, Japonya’nın robotik ve teknoloji yatırımlarının bir parçasıdır.

Bir SpotMini kapıya yaklaşır, bulunduğu konumu içerdiği kameralar ile analiz eder ve diğer meslektaşının kapıyı açmasını sağlar. Dijital nezaket gösterisinde, ikinci robot bile kibarca diğerinin girmesi için kapıyı elinde tutmakta 🙂

Bu video sosyal medyada 9 gün içinde 8.3 milyon görüntüleme aldı.

çeviri kaynağı: https://www.sciencealert.com/boston-dynamics-humans-attacking-spotmini-robot-door-video

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz