Bir Elektrostatik Motor Yapıp Bilim İnsanı Olun!

Normal motorlar elektromanyetik güçle hareket ederler. Bu motorun aküye, ana şebekeye ya da güneş pillerine ihtiyacı yok. Elektrostatik motorlar, modern bir ofiste naylon giysiler giyerek üretilen elektrikle çevrilir. Bunu hatta devasa nano teknoloji olarak düşünün. Çünkü nano robotların mikroskobik motorları da böyle çalışır.

Adım 1: Malzemelerini Topla

Temel motor için,

Tek kullanımlık plastik bardak, alüminyum folyo, yapıştırıcı, bambu ya da dübel (bardağın uzunluğundan en az bir santimetre ya da iki santimetre uzunluğunda), kablo ve plastik tabak ya da ahşap tahta gibi iletken olmayan bir tabana ihtiyacınız var.

Adım 2: Rotorun Yapımı

Her motorun eğirme kısmı rotor olarak adlandırılır (çünkü döner).

3 parça folyo kesin. Temel motor için tam boyutlar önemli değildir, ancak bardak uzunluğundan biraz daha kısa olmalıdır ve bir genişliğe sahip olmalıdır. Bu yüzden bardağa yapıştırdığınızda parçalar arasında yaklaşık 1 cm’lik bir boşluk vardır.

Folyo parçalarını bardağa yapıştırın. Bardağın etrafına yerleştirin ve yanındaki parçaların birbirine değdiği nokta olmadığından emin olun.

(”3 parça folyo” diyorum ancak kesin bir rakam önemsiz gibi görünüyor -belki biri bu noktayı araştırmak ister – iki veya daha fazla olduğu sürece)

Adım 3: Tabanın Yapımı ve Rotorun Eklenmesi

Bambu ya da dübeli makul bir noktaya kadar keskinleştirin ve daha sonra taban tahtasının ortasına yerleştirmek için blu-tac’ı kullanın. Bardağı (baş aşağı) bambu üzerinde serbestçe dönecek şekilde dengeleyin.

Dübeli bir kalemtraşla keskinleştirmek veya hatta dübel yerine keskin bir kalem kullanmak mümkündür. Bambu genellikle keskin bir bıçağa ihtiyaç duyar.

Adım 4: Bağlantıların Yapımı

2 parça tel kesin. Statik elektrik kaynağınıza ve toprak hattına ulaşmak için yeterince uzun olmaları gerekir. Statik üretmek için balon kullanıyorsanız, balonun taslaklarını önlemek için telin balon ucu ile motor arasında yeterince açık hava verin.

Telleri kabın her iki yanında duracak şekilde yerleştirin. Bardaktan yaklaşık 1 cm uzakta olmalıdır (rotora değmemeliler). Teli yerine bağlayın (bunu ne şekilde yapacağınız tabanınızın yapısına bağlıdır) -blu-tac, raptiyeler, yapışkan bant gerçekten önemli değil).

Motorun artık bitti.

Adım 5: Motorun Çalıştırılması

İyi bir topraklama noktasına bağlanmak için bir kablo bağlayın -her evin sıhhi tesisat sisteminin çıplak metal kısmı iyidir. Tüm su borularınızın plastikse teli soğuk su musluğuna sokun ve yavaşça damlatın. Kendi güvenliğiniz için motoru ana güç kaynağınızın herhangi bir parçasına bağlamayın.

Şimdi bir statik enerji kaynağına ihtiyacınız var.

Bir Van der Graff jeneratörü sahibi olmak için yeterince şanslıysanız (ya da kendiniz yaptıysanız!) bu mükemmel olurdu. Toprak teli, jeneratörün taban kubbesine bağlanabilir. Aksi takdirde, bunu statik üreten herhangi bir şey yapar. Uzun bir balonu şişirin, kazağınıza sürtün ve daha sonra topraklama hattına bağlı olmayan telin ucunu yavaşça aşağı doğru vurun. Tekrar edin. Balonlarla birkaç arkadaşınızı toplayın ve makineyi şarj etmek için sırayla alın. TV ekranının üzerine alüminyum folyo serin ya da kapatıp açıldığında çok fazla hışırdayan ekranı izleyin ve folyoyu motora bağlamak için teli kullanın. Ne kadar statik sağlarsanız motorunuz o kadar hızlı çalışır. Van der Graff jeneratörü ile aynı anda altı motor çalıştırdık.

Adım 6: Nasıl Çalışır?

Makinenin bağlantısız ucuna yük verdikçe size en yakın folyo parçasını devreder ve balonlarla aynı yükü verir. Yükü reddetmesi gibi. Bu yüzden folyo telden uzaklaştırılır. Bu rotoru çevirir.

Rotor dönerken, yükü toplamak için bir sonraki folyo parçasını getirir ve ayrıca ilk parçayı deşarj etmek üzere toprak hattına doğru hareket ettirir. Tüm süreç, motora şarj sağladığınız sürece tekrar eder. Hızın tek gerçek sınırlayıcıları denge -oynayan titrek rotorlar daha yavaş dönecek- ve sürtünme. Motorun en yüksek hızı denge noktasındaki sürtünmeyle (bu yüzden küçük ve kaygan hake getirin ama gres kullanmayın, grafit deneyin) ve bardaktaki hava sürtünmesi ile (çok fazla kırışıklık ve gevşek kenarlar olmamasına dikkat edin) kontrol edilir.

Diğer içeriklerimiz için buraya tıklayın.

kaynak: http://www.instructables.com/id/Be-a-Scientist%3a-Build-an-Electrostatic-Motor/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz