Bio Lab’lar geliyor!

Biz makerlab ve makerspace’leri konuşurken, New York’ta genSpace adında faaliyet gösteren bir bio3-boyutlu yazıcılar, Arduino kartlar ya da tahta işlerinden bahsetmiyoruz. Burası biyoljik deneyler için kurulmuş bir atölye.

lab açıldı. Aynı makerspace mantığı ile, halka açık ve bir şeyler yapmak isteyenler için kurulmuş. Ancak bu sefer bildiğimiz anlamda bir maker atölyesi değil, yani

Geçen ay gittiğimiz SxSW etkinliğinde hem GenSpace kurucuları ile sohbet etme imkanı bulduk, hem de Synbiota’nın düzenlediği  bir bio-hacking buluşmasına katıldık. Tıpkı donanım yapmanın ucuzlaması ve demokratikleşmesi gibi, önümüzdeki 30 yıla damgasını vuracak bio-teknolojinin ilk halka iniş hikayesine şahit oluyoruz. Eğitmenimiz 20 set DNA ve birkaç set bakteri getirmiş. Bunun için 20$-30$ civarında bir para vermiş! Bunu bilgisayarda modelleyerek bakterileri, örneğin bakıra duyarlı hale getirebiliyorlar. Bakırla karşılaştığı zaman bakteri ışık vermeye başlıyor!

Biz de yaptık! 🙂

Yine maker hareketindeki patent hikayelerine benzer şekilde, biyoloji dünyasında birçok patent mevcut olduğundan bahsediliyor. Özellikle birçok DNA dizilimi patentli olduğu için, bu dizilimler kullanılamıyor. Ancak tıpkı 3 boyutlu yazıcıların patentlerinin bitmesinden sonra yaygınlaşması gibi, önümüzdeki 10 yıl içinde bu patentlerin sürelerinin dolması ile bio laboratuvarların çoğalması, bioloji dünyası yeniliklerinin halk tarafından keşfedilir olması bekleniyor.

Dünyanın en ilham verici etkinliği olarak bilinen SxSW Interactive’den birkaç haber daha yazacağız. Takipte kalın!

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz