Bill Gates, Dünyanın İyiye Gittiğini Bilmenizi İstiyor

(Paolo Bona/Shutterstock.com)

Kasırgalar, atış denemeleri, bir nükleer savaşın ardındaki dünya. Dünyanın en zengin adamı ise kalbinizi kullanmanızı istiyor.

Dünya…Daha iyiye gittiğini söylüyor.

Bill Gates, Time adlı sitede birçok konu hakkında bazı yorumlar yaptı. Çocuk ölüm oranından gay ve lezbiyenlere karşı koruma önermiş ülke sayısına kadar birçok trendin olumlu yönde ilerlediğini belirtti. Biz olumlu haberleri çok fazla duyamıyoruz…Çünkü olumsuz olanları gözümüzün içine sokuyorlar.

Gates “Bu korkunç olaylar giderek azalmaya başlıyor ve olumluya dönüyor. Dünya daha iyi bir yer haline geliyor.” dedi.

Söz konusu olumlu gelişmeler arasında şunlardan bahsediyor:

  • Beş yaşın altındaki çocuklar için çocuk ölüm oranlarında belirgin bir düşüş var. 1990 yılından beri yarı yarıya düştü ve 122 milyon çocuğun hayatı kurtuldu, kurtarılmaya devam ediyor.
  • 1990’da dünya nüfusunun üçte biri aşırı yoksulluk içinde yaşarken günümüzde dünya nüfusunun onda biri aşırı yoksulluk içinde yaşıyor. Yoksulluk oranında hızlı bir düşüş var.
  • Dünya çapında ilkokula başlayan çocuk sayısında büyük bir artış var. %90’dan fazlası günümüzde ilkokula başlıyor.
  • Kanunlar, 100 ülkede gay insanları koruyor.
  • Kadınlar, eskiye göre daha fazla oranla iş hayatında..

Gates, insanlara negatif düşünceler yaydıkları için medya kanallarını suçluyor. İnsanlar, kötü haberler okumaya daha yatkın, medya kuruluşları da bu zaafı kullanarak insanlara bu tip yayınlar yapıyor.

Gates’in yazısına ek olarak, Time sitesi ondan derginin son sayısını düzenlemesini istedi. Gates’de dergiyi olumlu bir şekilde doldurma fırsatını yakaladı ve arkadaşları kendi hayatlarıyla ilgili olumlu metinler yazdı.

Biogen başkan yardımcısı Samantha Budd, dergide kendi alanı için ayrılan kısma şirketinin Alzheimerı olan insanlara çare olacağını yazdı.

Bu arada, U2 grubundan Bono da, erkeklerin kadın düşmanlığı ve kadına karşı şiddet konusunda daha anlayışlı olduğu ve bu davranışlarını azalttıklarına inandığını söyledi.

çeviri kaynağı: https://sciencealert.com/bill-gates-wants-you-know-that-the-world-actually-getting-better-time-2018?perpetual=yes&limitstart=1

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz