Bilimadamları Anesteziye Tepki Veren Bitki Keşfetti

Igor Son

İlk kez 19.yüzyılda alkol gibi ham yöntemlere alternatif olarak uygulanan anestezi artık dünyadaki tıbbi sistemlerin önemli bir parçası haline geldi. Güncel olarak, anestezikler hayvanlar üzerinde test edilmiştir ve etik olarak bu tartışmaya açık bir konudur. Fakat bu araştırma ilaçları nasıl test edeceğimizle ilgili yöntemi sonsuza kadar değiştirebilir. Araştırmacılar, son zamanlarda bitkilerin tıpkı insanlar ve hayvanlar gibi anestezik ilaçlara tepki verebileceğini keşfetti.

Bu araştırma;mimoza çiceği, bezelye sarmaşığı, venüs sineği trampetleri üzerinde incelendi. Venüs sineği anesteziğe maruz kaldığında elektrik sinyalleri üretmeyi durdurdu hatta hareket etmesini tetikleyen tüylerine dokunulduğunda bile kapanı açık kaldı. Benzer şekilde bezelye sarmaşığı da anesteziğe maruz kaldığında spiral bir şekle sokuldu ve benliğinde yer alan tüm hareketi tamamen durdu. Bu bitki türlerinin hepsinde anestezikler bitkinin hareketini ve dokunmaya bağlı hareketlerini kaybetmesine neden oldu.

Bu araştırma/çalışma, anestezinin canlıları ve canlıların organizmalarını nasıl etkilediğini tam olarak anlamamızı sağlamıştır. Pratik düşünürsek bu araştırma bilim adamlarını, hayvanlara uyguladıkları ilaç testlerinden bitkilere uygulamaya itebilir. Hem daha ekonomik hem kontrol edilmesi kolay hem de kolay erişebilir olur. Hem de hayvanlara yapılan deneyler üzerinde çıkan tartışmaların önüne geçilmiş olur.

Bitkilerdeki anestezi etkilerini ölçmek ve gözlemlemek için araştırmacılar 3 araç kullandı: anestezik işlem boyunca bitkilerin hareketlerini yakalamak için tek lens kamera, hücreler arasındaki materyallerin hareketini analiz etmek için konfokal mitroskop ve elektrik sinyallerini kaydetmek için bir elektrod.

Bu çalışmadaki önemli bir noktada anesteziklerin yapısal açıdan bir benzerliklerinin bulunmamasıydı. Bu bitkilerin reaksiyonların rastlantısal olmadığını gösterir. Hatta daha çok insanlar ve hayvanlar üzerinde çalışan anesteziklerin bitkiler üzerinde aynı efektleri verdiği gözlendi. Araştırmacılar bu bulgu sebebiyle “Bitkiler, anestezi ile ilgili genel sorunları cevaplayarak insan anestezisi için de uygun bir test sistemi oluşturuyorlar” diye yazıyorlar.

En azından büyüleyici olan bu bulgu fazlaca da yeni test yöntemlerine açılabilecek bir kapı oluyor. Diğer bitkiler üzerinde denenmediği için bir genelleme yapılamıyor ancak bu çalışma çok somut bir şekilde anestezinin bitkilerde de etkisi olduğunu göstermektedir.

çeviri kaynağı: https://futurism.com/scientists-discover-plants-respond-anesthetics-end-animal-testing/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz