Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda Maker Hareketi’ni anlattık

Birkaç ay önce Bakan danışmanları ile başladığımız süreç sonunda, dün, 14 Nisan günü geniş Maker Hareketi ve 3 boyutlu yazıcıları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, müsteşarı ve MEB’den bir heyete de tanıtma fırsatı bulduk.
katılımlı bir çalıştay ile

Üniversitelerden, küçük ve büyük şirketlerden ve Tubitak, Kosgeb gibi kurumlardan katılım sağlanan çalıştaya, maker ekibi olarak 5 kişi katıldık. Çalıştay, Fikri Işık’ın açılış konuşmasını takiben, Makers Turkiye kurucusu Ongun Tan‘ın maker hareketinin getirdiği değişiklikleri, ülkelerin ve şirketlerin maker hareketi ve 3-boyutlu yazıcılar karşısındaki duruşlarına dair bir sunumla başladı. Bu sunumdan sonra 5dakika ekibinden Zeynep Karagöz ve Hakan Pekten “Her okula 3d yazıcı ve Maker Çocuk” konularına ek olarak Robot El projelerini anlattılar. Bahçeşehir Fen.Tek Kordinatörü Umut Erkal, silikon vadisinde Maker Hayatı konulu bir konuşma yaptı. Birçok 3 boyutlu yazıcı ve maker projeleri olan Nuri Erginer de 3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşması için gerekli altyapının nasıl olması gerektiğine dair bir konuşma yaptı. En son ise Iskele47’den Bager Akbay, maker hareketi ve eğitimde maker hareketinin önemine dair bir konuşma ile maker ekibi konuşmalarını tamamladı.

Oldukça faydalı bir toplantı olduğunu düşünüyoruz. Devlet tarafı fikirlere açıktı ve isteklerimiz tek tek not alındı. Umarız önümüzdeki günler maker hareketinin Türkiye’de yayılması daha da hızlanacak ve Türkiye maker hareketi ile teknolojiyi ithal eden değil üreten bir toplum haline gelecektir.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz