Bilim İnsanları Sürekli Geç Kalmamızın Sebebini Arıyor

(Monkey Business Images/Shutterstock)

Trafiği bahane etme, kendini suçla.

İnsanlar birçok zaman geç kalabilir. Ama bunu sürekli yapmak…İşte bu bir sanat(!).

Sinir bozucu veya rahatsız edici bir sanat. Ya da bilim adamlarının bulduğu şekliyle, kişiliğinizin bir yan etkisi.

Öyleyse bazı insanların sürekli metroları veya otobüsleri kaçırmasına, düzenli olarak arkadaşlarıyla buluşmalarına geç kalmalarına sebep olan şey nedir? Ve bunu düzeltmek neden bu kadar zor?

Araştırmacılar yıllardır bu konu üzerinde çalışmaya devam ediyor ve birkaçı araştırmalarına yanıt bulabildi.

Geç kalmanın sonucunda kötü sonuçlar ve cezalarla karşılaşıyor olmamıza rağmen hala geç kalabiliyoruz ve bu bir paradoks haline geldi.

İnsanların sıkça geç kalmalarının en belirgin ve yaygın nedenlerinden biri, bir görevin ne kadar süreceği konusunda bir yargıya varmamalarıdır. Buna planlama hatası da diyebiliriz.

Araştırmalar, insanların bir görevin tamamlanması için gereken süreyi %40’oranında doğru tahmin ettiklerini gösteriyor.

Ayrıca bir diğer bulgu da, çoklu görevler içinde olan insanların geç kalma alışkanlıklarının daha yüksek olduğudur. 2003 yılında San Diego Devlet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, New York’ta bulunan 181 metro istasyonu operatörlerinden, birden çok göreve sahip olanlarının diğerlerine göre işlerini daha geç tamamladıklarını gösterdi.

Bunun sebebi de, birden çok göreve sahip olmanızın yaptığınız işe olan dikkati ve farkındalığı zedeliyor olmasıdır.

2001 yılında, geç kalma olasılığı daha yüksek olan insanların belirleyici bir özelliği daha ortaya çıkmıştı.

Bu da, başarı odaklı Tip A insanların zamanlama özelliğinin Tip B insanlara göre daha iyi olmasıdır. Bu tipler ne diyeceksiniz… Tip A ve Tip B insanlarının tek farkı, zamanın farklı geçtiğini hissetmesidir. Çalışmalara göre, Tip A insanlarında bir dakika, 58 saniye gibi geçiyorken, B tipi insanlarında bir dakika, 77 saniye gibi hissediliyor.

Eğer 17 saniye boşluğu olan Tip B insansanız, bu fark zamanla daha da çok artabilir.

Tabii ki bunları söylemek problemin çözümü için bizlere yardımcı olmuyor. Amerika’da yapılan bu araştırma sonucunda, insanların işleri geç teslim etmeleri sonucunda yılda 90 milyar dolarlık bir kayıp ortaya çıkıyormuş. Ülkemiz için de bunu düşünmeliyiz…

Bilim insanları da bu sorunu düzeltebilmek için bazı stratejiler üzerinde durmaya başlıyor.

Kendisine verilen görevlerin süresi konusunda rahat olan insanların, yapacağı görevi parçalara ayırarak bakması, çalışma süresini daha doğru tahmin edebilmesine yardımcı olabilir.

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre de insanların kendisine verilen görevleri zihinsel olarak haritalandırdığında bu görevlerin süresi hakkında daha gerçekçi olacaklarını ve bunun geç kalmalarının önleyebileceği söylendi.

İşlerini sürekli geciktirenler, aynı anda iki yerde olamayacaklarını fark etmeli ve işlerini parçalara bölerek planlamalarını daha düzenli yapmalıdır.

Maalesef ki, bu eğer bir kişilik sorunuysa bunu değiştirmeniz çok zor olabilir. Ve belki de bunu kabul etmek, değişim için ilk adımınızdır.

kaynak: https://www.sciencealert.com/chronically-late-personality-type-scientists-study?perpetual=yes&limitstart=1

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz