Her çağ bazı gereksinimleri de beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz çağlarda insanlara liderlik edenler tecrübe odaklı edinimlerinin sonucunda kendilerini hep daha ileri taşıdılar. Ancak günümüzde doğrudan edinimlerden ziyade dolaylı edinimler bizleri lider olmaya götürüyor. Anın çok daha yoğun bilgi içeriği ve bilgi transferiyle geçtiği çağımızda beynimizce algılanan bilgiler önceki zamanlara nazaran daha işlenmemiş ve ham bir şekilde bize ulaşıyor. Bu bilgileri işlemek ve işe yarar hale getirmek noktasında ise devreye düşünme seklimiz giriyor. Şöyle ki ise yaramaz olarak gördüğümüz birçok bilgisayar oyunu aslında çabuk karar alma, refleks kabiliyeti gibi birçok açıdan bizleri geliştiriyor. Öteki taraftan,  gerçekten uzaklaştırma ve şiddete yönlendirme gibi eleştirilere de maruz kalan bilgisayar oyunları konumuza güzel bir örnek teşkil ediyor. Dolaylı yoldan fazlasıyla bizi yönlendirme kapasitesine sahip olan oyunlar aslında tamamen bizim algımız ile etkilerini bize yansıtıyor. Daha geniş perspektiften bakarsak, çağımızda fazlasıyla ‘gerekli’ ve ‘gereksiz’ bilgilere maruz kalıyoruz. Eğer maruz kaldığımız bu bilgileri doğru bir algıyla işlersek yeni çağın liderlerinden olabileceğimiz gerçeğini sizlere sunmak istiyorum.

Ne kadar kabullenme zorluğu çeksek de çağımız hızla değişiyor ve bu değişimin beraberinde getirdiği gereksinimlerin başında ‘bilgiyi işleme algısının doğru kavranması’ geliyor. Yeniliklerle savaşmak yerine yeniliklere ayak uydurmaya çalışmak bizi ileri götürecek ve bir adım öne çıkaracaktır. Gelin ‘bilgiyi işleme algısının doğru kavranması’ ilkesi üzerinden Maker Hareketi’ni inceleyelim. İnsanlık özellikle son yüz yıl içerisinde üretmeyi ikinci plana atarak tüketmeye yönlendirildi. Günlük hayatımızda kullandığımız neredeyse her şeyi insanların keşfettiğini ve ürettiğini unutuyoruz. Tekrar üreten bir toplum olma yolunda Maker Hareketi büyük bir önem taşıyor. Ancak insanlık eski üretme alışkanlıklarının dışında yeni çağın koşullarında üretmeye de ciddi boyutta bir direnç gösteriyor. Her gün her dakika maruz kaldığımız yeni çağın bilgi yağmurundan faydalı edinimler elde edebilirsek bireysel ve toplumsal olarak kendimizi öne çıkarmış oluruz. Özellikle teknolojinin hakimiyetinin gün geçtikçe arttığı şu zamanlarda bilgi yağmurunu teknoloji üreten toplum yararına kullanmak adına Maker Hareketi’ne önemli bir rol düşüyor. Nasıl üretilir, ne üretilir, nerede üretilir gibi sorularda yol gösterici görevi üstlenen Maker Hareketi bilginin en doğru işlenmesi yönünde toplum için en değerli kılavuzlardan biri.
Her an yeni bir bilginin doğrudan ya da dolaylı karşımıza çıktı çağımızda birlikte bugünlere getirdiğimiz Maker Hareketi’ni yine çığ gibi büyüyen topluluğumuzla birlikte daha da ileriye taşımamızı diliyorum.
Hakan Sancak

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz