İstanbul Hackerspace kurucularından Ahmet Alpat ve bir grup arkadaşının yaptığı enteresan proje, Makers Turkiye’de daha önce bahsettiğimiz Avrupa’nın en büyük Maker Panayırı olan Roma Maker Faire’den kabul aldı. Türkiye Maker’ları adına Ahmet ve ekibini candan kutluyoruz.

Aslında işe kamu kuruluşlarının şehirdeki yaşam kalitesi ile ilgili(hava kirliliği, ses kirliliği vs.) halka vermediği/veremediği bazı bilgilerin açık olarak kişiler tarafından ölçülüp yayınlanmasını amaçlayan Open SensoMap adında bir proje olarak başlamışlar. Japonya’da Fikushima patlamasından sonra Joi Ito önderliğinde başlatılan ve şu anda büyük başarıya ulaşmış, açık olarak radyasyon ölçüm projesi SafeCast  ile benzer bir mantık.


Daha sonra ülkenin geçirdiği gazlı günlerden olsa gerek, biber gazının atılıp atılmadığını ve ne kadar güçlü dozda atıldığını ölçen bir cihaza dönüştürme kararı vermişler. Proje kapsamında biber gazı ölçüm birimi olarak FIS birimini de literatüre katmışlar 🙂 Biber gazının atılma anını algılayabilmek için gerekli olan ses ve biber gazı FIS’ı seviyelerini tespit etmek için algoritma yazmışlar. Hala da enteresan algoritma destekleriniz olursa bekliyorlar.
Proje ile ilgili detayı kendi ağzından Ahmet’in blogundan okuyabilirsiniz. Tekrar tebrik ediyoruz. Roma Maker Faire’de standı mutlaka ziyaret edeceğiz.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz