Beyninizi Fiziksel Olarak Geliştirecek 7 Şey

Hiç süper bir varlık olabilmenin hayalini kurdun mu? Daha sağlıklı, daha pozitif, daha zeki? İşte şimdi iyi haber. Araştırmamız sonucunda yabancı kaynaklardan aldığımız bir makaleyi paylaşıyoruz.

Sahip Olduğun Güzel Şeyleri Düşün

© pixabay

Gece başınızı yastığınıza koyduğunuzda teşekkür edeceğiniz 3 şey bulun. Psikiyatri ve nörobilimle ilgilenen bir kurum, böyle bir egzersizin beyindeki serontinin seviyesini artıracağını belirtti. Serotinin, pre-frontal korteksin düzgün işleyişi için gereklidir ki bu da duygusal dengeyi yönetir böylece paniklemelerin önüne geçmesine yardımcı olur. Olumlu günlük faaliyetleri ayrıntılı olarak düşünün, hatta onları yazın.

Olumsuzlukları da Dile Getir

© pixabay

Olumsuz duygularınızı da yazmak isteyebilirsiniz. Utanmayın. Devam edin ve bunları kağıda dökün. Bilim insanları duyguların ifade edilmesinin amigdalayı yani beyindeki korku merkezini azalttığını ve böylece stres seviyesini düşürdüğünü söylüyor. Daha sakin bir “amigdala” mutlulaşıyorsun demek.

Çoklu Görev Modundan Çıkın (ama patronlar öyle demiyor değil mi 🙂 )

© pixabay

Aynı anda çok işle uğraşmayın. Telefonunuzda konuşurken, internette gezinirken ve bir mesaj yazarken çoklu görev yaptığınızı düşünebilirsiniz. Ancak çalışmalar, aynı anda birden fazla iş üzerinde yoğunlaşmanın verimliliği yaklaşık %40 düşürdüğünü söylüyor. Odaklanmak için tek bir göreve odaklanın. İşiniz bittiğinde kendinize fiziksel bir egzersiz yapın. Bir bardak çay için ve kendinizi ödüllendirin.

Başınızın Etini Yemeyi Bırakın

© RyanMcGuire

Alışık olduğunuz bir durum sekteye uğrayınca yani bir alışkanlıklarınızı terkedince beyninizde olumsuzluk eğilimi yaratan ve depresyona sebep olan çok sayıda değişilik meydana gelir. Yaşamın zorluğu hakkında düşünüp şikayet etmek yerine kendinizi iyi hissedecek aktiviteler yapabilirsiniz. Güneşe çıkmak, yürümek, meditasyon yapmak gibi.

İnsanların Etrafında Olun

© AJ Wilson

Michigan Üniversitesi’nde 2010’da yapılan bir araştırma, arkadaşlarınızla sohbet etmenin ve aynı fiziksel ortamda olmanın beyne büyük yararlar sağladığını keşfetti. Bazen önemli işlerinizi, arkadaşlarınızla buluşmak için ertelediğiniz zamanları düşünün. Akılllı ve duygusal bireylerlerle çevrenizi oluşturduysanız beyniniz büyük ölçekte olumlu değişikler yaşayabilir. İnsanoğlu bulaşıcıdır.

Sarılın

© Wikimedia Commons

Sarılmak büyülü bir şey. Sıcak bir kucaklaşma beynimizin dopamin salgılamasını sağlar(zevk hormonu). İşte bu yüzden hemen güvende ve rahat hissederiz. Araştırmalar, sarılmanın kan basıncını düşürdüğünü, stresi azalttığını ve ruh halini geliştirdiğini belirtti.

Doğru Müzik İle Moda Girin

© Pixel.la

Şans ederi iyi bir haber de var. Üretken ve dikkatli çalışmak için müziği kapatmak zorunda değilsiniz. Aslında, doğru müzik alfa beyin dalgalarının gevşemesini sağlar.

çevirinin kaynağı: https://brightside.me/inspiration-health/7-things-that-physically-change-your-brain-404910/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz