Basmakalıp: 3 Boyutlu Yazıcılarla kişiye özel kurabiye!

Maker Hareketinin önemli bir üretim aracı olan 3 boyutlu yazıcılarınhayatımıza getirdiği yenilikleri birçok alanda görmeye başladık. Mimari modellemeden, robot el basımına, sanayi yedek parça üretiminden araba üretimine kadar geniş bir yelpazede kullanımı olan bu yazıcıları kullanan yeni bir girişim ile karşı karşıyayız. Sıradan kurabiye kalıplarından sıkılan Basmakalıp ekibi, bu yeni teknoloji yardımıyla kişiye özel kurabiye kalıpları basmaya başlamışlar. Gelin bu işi Basmakalıp kurucusu Bertuğ Oymak’tandinleyelim.

Basmakalıp’ı bize biraz anlatabilir misiniz?

Kişiselleştirme furyasına biz de katılalım istedik, kurabiye kalıplarını kişiye özel hazırlamaya başladık J Göndereceğiniz fotoğraflardan tamamen size özel, başka yerde eşi olmayan kurabiye kalıpları hazırlıyoruz. Bu kalıp şirketinizin logosu da olabilir, portre resminiz de ya da sevgiliniz/eşiniz ile birlikte bir fotoğrafınız da. Fotoğraftan sizin yüzünüzü ayırarak üç boyutlu hale getiriyoruz. 3 boyutlu yazıcı yardımı ile de size özel kalıbınızı üretiyoruz.

Sonuçlar çok eğlenceli görünüyor. 3 boyutlu yazıcı fikrini mutfakta kullanmak fikri nasıl geldi?

3 boyutlu yazıcılar günümüzün yükselen trendi. Üretilen ürünler ise endüstriyel ya da belirli amaç doğrultusundaki üretimleri saymazsak günlük kullanımda biblo ya da maket’ten öteye pek geçmiyor. Bu cihazlar şuan için hala pahalı cihazlar. Gitgide ucuzluyor fakat her birimizin evinde bir adet 3 boyutlu yazıcıya sahip olacağımız güne varabilmek için günlük kullanımda faydasını deneyimlememiz gerekiyor. Bizim yapmak istediğimiz de bu aslında. Kurabiye, çoğu evin mutfağında pişen bir ürün ve herkesin değişik kalıpları vardır. Bu kalıplar çoğunlukla dış çerçeveyi keser. Ağaç, araba gibi figürler anlaşılır olmakla birlikte bir portre ya da bir logo yapabilmek için kurabiye üzerinde ince işçilik yapmanız gerekir, bu da epey zahmetli bir iş. Tüm bunları bir kenara bırakarak, teknolojiden faydalanıp herkesin evinde kolayca kullanabileceği kalıplar üretmeye başladık. Böylece 3 boyutlu yazıcı faydasını daha reel olarak müşterilere deneyimletebiliyoruz.

İster şirket logosıu, ister kişisel süprizler!

Kimler tercih ediyor Basmakalıp’ı ?

Sevgilisine doğum günü ya da evlilik yıl dönümü için sürpriz yapmak isteyen kadınlar, bebek bekleyen ya da yeni bebek sahibi olan anneler, etkinliklerinde kullanmak için logolarını talep eden şirketler başlıca müşterilerimiz.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Tüm baskılarımızı, Istanbul MakerLab’de alıyoruz, destekleri için Istanbul MakerLab ailesine çok teşekkür ediyoruz. Çalışmalarımızı görüntülemek isteyenler  http://instagram.com/basmakalip adresini ziyaret edebilir.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz