Banyo El Kurutucuları Hakkındaki Çirkin Gerçek

(Massimo Merlini/iStock)

Topluma açık alanlardaki tuvaletleri kullanmaktan çekinmeyen biriysen bunu okuduktan sonra bırakmak isteyebilirsin.

Çünkü tuvaletlerdeki el kurutucuları, peçeteye göre çevre için daha faydalı bir aletken aynı zamanda dışkı taneciklerinin hapis aldığı bir yuva da olabilir.

Çoğu kişinin bilmediği başka bir şey daha var. Açık tuvaletlerde biri sifona bastığı zaman, dışkı ve bakterilerin küçük parçaları yaklaşık 4.5 metre kadar yükselebiliyor.

İşte bu bloğun konusu olan ise yeni bir çalışma sonucunda bulundu ki bu küçük kaka ve bakteri parçaları, el kurutucuları tarafından emilebiliyor ve ellerinizin üzerine doğrudan bu pislikleri üfleyebiliyor.

Connecticut Üniversitesi’nde araştırmacılar okuldaki birçok el kurutma makinesinin altına petri kapları yerleştirdi ve çalışmalarını gerçekleştirmek üzere bazı testler yaptı.

Açık bir tuvalet ortamında bulunan plakalar yaklaşık bir bakteri kolonisi barındırırken, bu tuvaletin içinde yer alan el kurutucularının 30 saniyelik üflemesine maruz kalan plakalar ise 18 ila 60 arası bakteri kolonisi barındırıyordu.

Caddede Dikkatsizce Yürümeye Para Cezası mı Geliyor? (Çin) Okumak İçin Tıklayın

Bununla birlikte araştırmacılar “içinde potansiyel olarak patojenler de dahil olmak üzere birçok bakteri, banyo tuvalet el kurutma makinelerinin içinde yer alabilir ve bu şekilde insanların eline buluşabilir.” sonucuna varmışlardır. “Daha fazla hava üflenirse daha fazla bakteri yapışır.”

Yine de bu sonuçlara rağmen bağışık sistemleri zayıf olan insanlar haricindeki kişiler bu el kurutma makinelerini kullanmaktan çekinmeyecek gibi duruyor. Tıpkı sigara gibi…

Bu arada, hayatımızın her alanında bakterilerle iç içeyiz ve eğer kuvvetli bir bağışıklık sistemimiz var ise çok nadir hasta oluyoruz. Bu el kurutma makinelerinin içerdiği bakteri sizi hastalıktan yataklara düşürecek değil, bunu bilmenizin faydalı olabileceğini düşündük.

Ayrıca bakterilere maruz kalmak bağışıklık sisteminizi güçlü tutar ama siz yine de çok şey etmeyin 😊

Kağıt mendillerde bu tuvalet ortamındaki bakteri içeren havaya maruz kaldıkları için el kurutucularına oranla sadece daha az bakteri içeriyorlar. Yani kağıt mendillerin tamamen zararsız olduklarını düşünmeyin. HEPA filtresi içeren bazı el kurutucuları da bu bakterilerin insanların eline bulaşmasına engel oluyor.

Ne yaparsanız yapın, sadece şunu unutmayın: topluma açık bir tuvalete girdiğiniz de mutlaka bakterilere maruz kalacaksınız.

Gerçekler acıtır…

kaynak: https://www.sciencealert.com/bathroom-hand-dryers-spread-bacteria?perpetual=yes&limitstart=1

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz