Bağırsaklarımız Beynimiz Üzerinde Bir Kontrole Sahip

Futurism

Hiç bağırsaklarını hissettin mi? Sizi aniden endişelendiren ya da bir şeyler doğru gitmiyormuş gibi hissettiren bir his? Bu sadece bir yazı değil. Çünkü arasında bilim de var. Bu hisler, bağırsaklarınızdaki mikropların, beyninizle, vagus siniri değilen bir nöron aracılığıyla iletişim kurmasından kaynaklanır ve bu iletişim yolunun tam tersi de geçerlidir. Yani beyin de bağırsakla bu sinir aracılığıyla iletişime geçebilir. Bu yüzden bağırsaklarda neler olduğuna bir bakıp anlamak lazım ki ilerle anksiyete ya da depresyon gibi hastalıklara ne sebep olur görebilelim.

Bilimsel kanıtlar, kronik hastalıklar ve iltihap arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. İltihap genellikle bağışlıklık sistemimizin %70’inin bulunduğu bağırsakta var olur. Bağırsağınızın sağlığı direkt olarak beyninizin de sağlığını etkiler. Bağırsak, bizim bağışık sistemimizle iletişim kurmasının yanı sıra beynimizle de nörotransmitterler (Nöronlar arasında veya bir nöron ile başka bir hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasallara nörotransmitter denir.) aracılığıyla iletişim kurar.

Serotonin ve dopamin, iyi ruh halleriyle ilişkili olunan ve en çok bilinen nörotransmitterlerdendir. Aslında birçoğumuz serotininin beyinde üretildiğini düşünebiliriz ancak %90’ı kadar aslında bağırsakta oluşuyor.

Futurism

Yani, eğer bağırsağınız serotonin gibi yeterli miktarda ruh halini geliştiren ve güzel tutan kimyasallar üretiyorsa, daha iyi uyku ve tokluk hissi gibi çeşitli faydalara yol açacak şekilde beyne sinyaller gönderecektir. Öyleyse, iyi hissetmek ve daha güzel bir uyku çekmek için bağırsaklarımızın doğru bileşikler üretmesinde ona nasıl yardım edeceğiz. Bu bir çoğumuzun da duyduğu gibi sağlıklı beslenmedir.

Yediğimiz gıdalar mikroplarımızın bileşimini etkiliyor ve bağırsaklarımızın ürettiği diğer ürünleri de değiştirebiliyor. Örneğin yağlı bir beslenme şekli, bu tür yiyecekleri seven kötü bakterilerin üretimine yol açabilir. Bu fast food seven organizmalar, kronik hastalıkların evresini belirleyen iltihap bileşikler üretiler.

Gerçek şu ki, bağırsağınız inanılmaz şekilde eşsiz bir organ. Parmak izinizden bile daha eşsiz. Ve şunu da kabul etmek gerekir ki bağırsağımızda iltihaba yol açmayacak yiyecekler yoktur. Bir insana iyi gelen yiyecek başkasına kötü gelebilir. Herkes için tek bir iyi yoktur. Sağlıklı yemek diye diye beynimize kazınan ıspanak belki de bazı insanlar için zararlı olabilir.

Sizin bireysel özelliklerinize göre ayarlanmış bir diyet, bağırsaklarınızın iltihap bileşikler değil de bunun yerine beyni ve zihni olumlu etkileyen sağlıklı bileşikler üretmesine izin verebilir. Ve bu olumlu etkileyenler sadece nörotransmitterler değildir. Bağırsağınızdaki bakteriler de bu besinleri üretir. Örneğin folik asidi bakteriler üretir.

Eğer bağırsağınız, beyninizin ihtiyacı olan besinleri almazsa, beyinle arasındaki iletişim yavaşlar ve buda insan ruhunu olumsuz etkiler.

kaynak: https://futurism.com/sponsored-viome-how-your-gut-controls-your-mind-and-what-to-do-about-it/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz