Ay’da Su Varlığına Dair Araştırmalar Ufkumuzu Genişletiyor

Son zamanlardaki araştırmalarda bilim insanları Ay yüzeyinin altında saklanan çok fazla miktarda su bulunduğunu keşfettiler. Colorado’daki Uzay Bilimleri Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, bu suların ay yüzeyinde eşit miktarda yayıldığını, ay günü ve ay gecesinde de mevcut olduğunu gösteren kanıtlar buldu.

Her nasılsa, suyun yoğun olarak OH (H2O’nun yerine bir reaktif hidroksil molekülü) olarak bulunduğunu ve kolayca erişilemeyeceğini not ettiler.

Bu keşifler, araştırmacılara Ay suyunun nasıl oluştuğunu ve Ay suyunun eşit bir şekilde yüzeye bu denli düzenli dağılmasını anlamalarında yardımcı olabilir. Sadece bu da değil, gelecekte Ay üzerine yapılacak seyahat çalışmaları ve benzeri misyonlar için büyük bir ön bilgi oluşturabilir.

Resim kaynağı: Wikimedia Commons

Buna ek olarak, kurumların ve şirketlerin gittikçe artan bir şekilde Ay’a gitme ve orada bir istasyon kurma olasılığı, bu potansiyel içme suyunun varlığı ve orada iken hidrojen ve oksijeni ayırarak roket yakıtı oluşturabilme imkanlarıyla giderek artabilir.

Bu bulgular, daha önceki Ay’daki su araştırmalarına doğrudan karşıt bir durumda. Çünkü araştırmacılar daha önce suyun Ay’ın kutupları çevresinde bulunduğunu söylüyorlardı.

Bu keşif, insanlığın evren hakkındaki bilgilerini genişletirken Ay’ı bir kaynak olarak kullanma ve kaynak olarak kullanmanın ötesinde, bilim insanlarının suyun diğer kayalık kozmik alanlarda nasıl oluştuğuna, nasıl varlığını sürdürdüğüne dair araştırmalar yapmasına izin verecektir.

Gezegenleri incelerken yüzeylerini somut olarak gözlemlemek zor olabilir. Ki zaten günümüzde daha önce hiçbir gezegene henüz gidilmedi (filmler dışında 🙂 ). Ay’ın incelendiği uzaktan algılama araçlarının sunduğu bu veriler sayesinde bu araçlara daha fazla yatırım yapılabilir ve ileride gezegenleri de bu açıdan gözlemleyebilme şansımız doğabilir.

kaynak: https://futurism.com/moon-water-reactive-widespread/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz