Araştırmacılar Maksimum Yaşam Süresini Açıkladı

Albert Einstein Tıp Okulu’ndaki bilim insanları, insanın maksimum ömrünü keşfettiklerini ve bunun artık aşılamayacak bir aralık olduğunu iddia ediyorlar. Einstein’da oftalmoloji ve görsel bilimler profesörü Dr.Jan Vijg’in, Nature adlı dergiye yaptığı bir röportaja göre diğer bilgiler şu şekilde ilerliyor…

İnsan Ölümlülük Veritabanı’nın 40’dan fazla ülkeden gelen nüfus verileri ve Uluslararası Uzun Yaşamlılar Veritabanı’ndan alınan maksimum ölüm yaşları kullanılarak, araştırmacılar 125 yıllık kesin bir sınır ile ortalama olarak 115 yıllık ortalama bir ölüm yaşı belirlediler.

Uzun yaşam beklentisi, 19.yüzyıldan beri artmaktadır. Gerek halkın sağlığa verdiği önem, gerek diyet, çevre ve benzeri faktörler nedeniyle. Yapılan veri analizleri sonucunda, 1900’lü yıllardan bu yana hayatını kaybedenlerin yaşı bir düşüş gösterirken, 1970’ler ve 1990 arasındaki dalgalanmayla birlikte 1995’te bir düzlüğe kavuşmuştur.

Şu ana kadar belgelenmiş en uzun yaşam, 1997’yılında 122 yaşında ölen bir Fransız kadın Jeanne Clement’e ait. Doktor Vijg ve onun ekibi, 125 yıl yaşayabilecek bir insan olasılığının 10.000’de 1’den bile az olduğuna kanaat getirdi.

Yaşam Süresini Uzatma Olasılığı?

Yani hepsi bu kadar mı? En fazla 125 yaşına kadar mı yaşayabileceğiz? “Enfeksiyon ve kronik hastalıklara olan tedaviler ilerlemeye devam ettikçe, ortalama yaşam beklentisi artmaya devam edebilir ancak maksimum seviyeye ulaşması imkansız” diyor doktor Vijg. Yaşamımızın kaynak kodu olan DNA’yı değiştirebilmek üzere yapılan araştırmalarla ortaya çıkan sonuçlar sayesinde yaşam süremizi uzatmanın bazı yolları bulunabilir.

Bu belkide biyonik ve sentetik biyolojide bazı ilerlemelere yer açacak. Hatta şu an yaşamımızın kaynak kodu olan DNA’yı değiştirmeyi mümkün kılan araştırmalar var. Aynı araçlar yaşamımızın çeşitli yollardan uzamasına da vesile olabilir.

Yine de genetik modifikasyon çalışmaları pek yeterli olmayabilir. DNA üzerinde değişiklik çalışmalarının insan ömrünü hesaplanan sınırların ötesine taşıyabileceğini değerlendirmekle birlikte bu tür atılımların başarıyla gerçekleşebilmesi için insan yaşamını toplu olarak belirleyen birçok genetik yolu da alt etmek zorunda olduğunu unutmamak gerekir..

İnsan yaşamını uzatabilmek için çok detaylı araştırmalar gerekiyor fakat yine de buna değer.

Kaynak: https://futurism.com/immortality-researchers-find-that-human-lifespan-has-a-max-limit/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz