#AnadoluSenDeYap diye geçen sene başladığımız yola, Başkent Ankara ile devam ettik. Şüphesiz ki tüketen toplumdan, üreten topluma doğru atılacak olan adımlara öncü olacak  Maker Hareketi’nin en önemli duraklarından biriydi. İstanbul’dan sonra Anadolu’da yapılan ilk Maker Panayırı olma özelliğini taşıyan Ankara Maker Panayırında 28 proje 1500’ün üzerinde katılımcıya sergilendi.

ODTU IEEE‘nin düzenlediği 2-3-4 Mart ODTU Kampüs Gelişim Günleri kapsamında 3 Mart günü tamamıyla Maker Hareketi’ne ayrıldı. Turkcell’in desteğiyle halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşen panayır, renkli görüntülere sahne oldu. Hem katılımcılar hem de ürünlerini sergileyen Makerlar eğlenceli dakikalar yaşadılar.

3 Mart günü, etkinliğin açılışını Makers Türkiye kurucusu  Ongun Tan gerçekleştirdi. Ardından Formhane kurucu ortaklarından Alican Vergin, Robert Koleji’nden Kaan Göksal ve ODTU IEEE başkanı Çağrı Yalçın’ın katılımıyla bir panel yapıldı. Panel esnasında katılımcılar bir yandan keyifli dakikalar yaşarken bir yandan da uzmanların birikimlerinden faydalandılar.

Panayıra katılan projeler görenleri hem şaşırttı, hem de ilham verdi diyebiliriz. Sergi alanımızın
dar olmasına rağmen Makerlar ve katılımcılar arasındaki sıcak iletişim görülmeye değerdi. Adana
Kozan’dan gelen bir projenin, Makerlara bir kasa portakal getirmesi de etkinliğin en güzel karelerinden oldu. Pancake basan 3-boyutlu yazıcıdan, interaktif yeşilçam küresine, tahta ile çocukların istedikleri oyuncaklarını yapmasını sağlayan atölye çalışmasından, ebru sanatına kadar çok farklı kulvarda makerlar beraberce “yaptılar”.

Ankara Maker Panayırı ile sadece bireysel bir üreticilikten ziyade, fikirlerin paylaşılarak büyütüldüğü bir üretici topluluğu oluşturmayı kendine amaç edinen Maker Hareketi bu amacına doğru koca bir adım daha atmış oldu. #MFANK2015 hastagi ile Twitter ve Facebook paylaşımlarından faydalanabilirsiniz. Anadolu’da Maker Hareketi’nin sadece bir başlangıcı olan bu panayırın devamında öncelikle İzmir ve Bursa var gibi görünüyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikİlk Ankara Maker Panayırı 3 Mart 2015’te!
Sonraki İçerikSosyal Teknolojide Gelişmeler
Makers Türkiye
Türkiye'nin ilk ve en büyük inovasyon topluluğu Makers Türkiye, yaratıcı projeleri, yeni nesil eğitimleri, etki yaratan sosyal sorumluluk programları, güçlü dijital mecrası sayesinde sağladığı performans pazarlama servisleri ile kurumsal dünyaya, eğitim kurumlarına ve 60 bin kişilik topluluğuna değer katan yaratıcı bir yapıdır. Bizimle iletişime geç: [email protected]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz