Amerikan Donanmasından Yeni İnsansız Araç Flimmer!

Gözler Amerikan donanmasının yaptığı araştırmalara çevrildiği zaman gerçekten hayretlere düşüyoruz. Özellikle Sea Avenger ve X-47B gibi araştırmaların sonuçları gerçekten muazzam. Bunlar gibi araştırmalara paralel olarak da yeni bir insansız hava aracı projesi hakkında söylentiler de etrafta dolanıyordu. Hava aracı demek aslında pek doğru olmaz. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Flimmer (Flying/Swimmer) ismini verdikler bu araçta kanatların arkasında enteresan bir çift kanat daha var. Araç havada gittiğinde bu kanatlar gövdenin içinde katlanmış halde bulunuyor. İşler suya yaklaştığında değişmeye başlıyor. Bu araç suya martı gibi dalıyor ve bu bahsettiğim kanatları açıyor. Ardından su içinde kalabilmek için deniz altı gibi su depolarını dolduruyor ve yüzmeye başlıyor.

Havada saatte 57 mil ile hareket ederken bu rakam deniz altında 11 mile sayılarına kadar düşüyor. En iyi tarafıysa su altında ses çıkarmadan hareket ediyor. Amaçları da aslında düşününce çok basit. Hava modunu kara araçlarını, deniz modunu da deniz altıları takip etmek için kullanmak.

Önceden kullanılan sabit sonar cihazları deniz altılarını yanlarından geçtiği zaman tespit edebiliyordu. Flimmer sayesin onları takip edebilecekler. Düşman deniz altı tespit edildiğinde flimmer fırlatılıyor denizin altına giriyor ve düşman gemisi hızlanana kadar takip ediyor. Hızlanma başladığınıda denizden çıkıp havadan yansımalarla takip etmeye devam ediyor.

Buradan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz