5dakika kurucularından Serdar Okumuş ve Zeynep Karagöz Hollanda’da Makerpoint isimli makerspace(üretim atölyesi) zincirinin bir şubesini ziyaret ettiler ve gözlemlerini de bizimle paylaştılar. Teşekkür ediyoruz!

Makerpoint Gözlemlerimiz

Birkaç günlük Hollanda ziyaretimiz sırasında Arnhem kentindekiMakerpoint3D Print üssünü ziyaret etme imkânı bulduk. Ülkenin en popüler şehri Amsterdam’da yer alan minik 3D Print dükkânının aksine Arnhem Makerpoint geniş ve ferah bir mekânda oldukça geniş bir spektrumda 3D Print teknoloji hizmetleri ve satışı sunuyor.

Makerpoint aslında bir zincir sistemi. Hollanda’da Makerpoint toplamda 3 lokasyonda hizmet veriyor. 3D Printer çeşitlerinin satışından filamet gibi sarf malzemesi tedariğine, 3D Print baskı hizmetinden 3D Print tasarım objelerin satışına kadar çeşitli hizmetleri sunuyor.

3D Print teknolojisine aşina değilseniz tanıma fırsatını bulabileceğiniz bir mekân Makerpoint. Ama ben işimi biliyorum derseniz mekânda bulunan farklı cihazları test etme imkânı da sunuyorlar. Çeşitli filamet satışı alternatiflerinden biri kendi üretimleri olan Makerpoint markası diğer markalara göre daha uygun fiyat avantajı sunuyor.

3D Print & Scan cihaz ve baskı hizmetine ek olarak Makerpoint’te çeşitli tasarımcıların koleksiyonlarını sergiledikleri alanlar yer alıyor.  Mücevher ve aksesuar tasarımları ile birlikte Makies kişiye özel bebek tasarımlarının da yer aldığı bu alanlarda örnek baskıları görmek ve istediğinizi satın almak mümkün.

Ziyaretimizde mekânın sahibi ve kurucu ortaklardan Sander Smit bizi oldukça sıcak karşıladı. Türkiye’den 3D Print üzerine çalışan bir ekip olduğumuzu paylaştığımızda şimdiye kadar test etmiş olduğu cihazlar üzerindeki deneyimlerini ve düşüncelerini bizimle paylaştı. Hatta sohbetin sonunda İstanbul’da Makerpoint zincirinin bir parçasını oluşturmamızı önerdi.

Bu arada yeni 3D Printer cihazlarından PrintBot’u test etme fırsatı da bulduk. Fiyat / verimlilik açısından beklentilerimizin üstünde sonuç veren PrintBot satışlarının da iyi gittiğini öğrendik. Nihayetinde elimizde yeni bir 3D Printer ile Makerpoint’ten ayrıldık. Günün sonunda hem bu deneyimin keyfini hem de yeni bir cihaz almış olmanın heyacanını yaşıyorduk.

5dakika olarak hem gerçek hem sanal ortamda çalışan bir ekibiz. 11 yıldır “Deneyim tasarımı” (Experience Design) hizmeti veriyoruz… Ürün, süreç, hizmet, etkinlik ve mekânlar tasarlıyoruz.

Ayrıca, 3D Print Dünyası kapsamında uzun zamandır 3 boyutlu yazıcılarla çalışıyoruz. Pek çok parçayı
denedik, çoğu uygulamayı kullandık, neredeyse her baskıyı gerçekleştirdik. Makine yapmaktan filament testine, obje tasarımından baskısına, her çeşit 3D programı kullanmaya kadar 3D Print ile ilgili neredeyse her şeye el attık. Projeler yaptık, etkinliklerde yer aldık, eğitimler verdik… Üretmeye ve ve 3dpd.co3dprintdunyasi.com aracılığıyla deneyimlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz