3 Boyutlu Yazıcılar İçin Hazır Platformlar

Masaüstü 3B Yazıcılar giderek yaygınlaşıyor, bilinirlik ve farkındalık çok arttı günümüzde. Hem sektörel hem de son kullanıcı bazında artan bu farkındalık birçok şeyden daha önemli 3B Yazıcı piyasasının gelişimi için. Üzülerek belirtiyorum ki birçok teknolojik trendi geriden takip ettiğimiz ülkemizde,  3D Printing alanında çok daha atik ve  girişken davrandık, umarım bu şekilde devam eder. Genel çerçevede bakarsak şimdiden birkaç yerli masaüstü yazıcısı ve filament üreticimiz var, bakınız;

ZAXE, 3D4E, Oo-Kuma, Adfila, Artıboyut, …
Tabii ki daha gelişecek çok şey var ama iyi bir ilerleme içerisindeyiz diye düşünüyorum. Bu süreci yerli endüstriyel yazıcı ve metal yazıcılar takip etmeli, yoksa burada da geri kalabiliriz…

Bu yazımızda 3B Yazıcılar da baskı almak ve kendi tasarımlarını paylaşmak üzere kurulu olan ve giderek popülerleşen platformları tanıtacağım. İlki ile başlayalım;

1 . youmagine.com

Ultimaker firması bünyesinde yer alan, tasarımcıların ve 3B yazıcı kullanıcılarının paylaşımlarda bulunduğu çok çeşitli ürünlerin, figürlerin ve araçların bulunduğu güzel bir site. Tasarımların görsellerini eğer varsa videolarını izleyip, sonrasında stl uzantılı dosyayı indirerek kendi baskılarınızı alabiliyorsunuz. Tabi bunun için üye olmanız gerekmekte.

Birçok kategoride farklı ihtiyaçlara yönelik pratik çözümlere ait tasarımları da bulup, indirmeniz mümkün. Belki doğal karşılayacaksınız ama daha çok Ultimaker yazıcısı olanların paylaşım yaptığı bir siteye benziyor ilk izlenimime göre, bu aynı tip yazıcısı olanlar için büyük avantaj fakat farklı yazıcıların giderek yayınlaştığı bu dönemde çok daha farklı yazıcıların kullanıldığını görmek isterdim. Yanlış bakmadıysam, tasarımlarınızdan para kazanmanız mümkün değil, böyle bir hareket görülmüyor.
Son rakama göre 11000 paylaşımın olduğu belirtilmiş. Ortalama bir rakam 🙂

2. shapeways.com

Shapeways biraz daha kapsamlı bir site, burada iş biraz daha ticari tarafı ile yürüyor. Data indirmekten çok, kendinize bir dükkân açarak kendi tasarımlarınızı ve ürünlerinizi satabiliyorsunuz. Burada da birçok kategoride ürün, figür ve kullanışlı araçlar bulabiliyorsunuz. Bu sitenin bir artısı da metal parçalara da yer verilmiş. Sitede anlatılacak çok şey var, kesinlikle açıp bakmanızı tavsiye ederim. Malzeme satışı da yapılıyor. Ayrıca 3B yazıcı teknolojilerine ait bilgiler, çeşitli eğitimler, tutoriallar da mevcut.

3. myminifactory.com

Bir başka güzel ve faydalı bir site daha, bu site 2013 yılında kurulmuş ve kendilerini 3B baskı alanında bir Vimeo, bir Soundcloud gibi görüyor. İlginç bir bakış açısı değil mi? Neyse, konumuza dönelim, tamamen ücretsiz ve açık bir platform. Daha önceki örneklerinde olduğu gibi  bir çok kategoride birbirinden güzel tasarımlar ve araçlar mevcut. Kendi hesabınızla tasarımlar paylaşıp, bunlar üzerinden diğer kullanıcılar tarafından küçük ücretlerle desteklenebiliyorsunuz. Yani size güzel tasarımınız karşılığında küçük maddi yardımda bulunulmasını sağlayan bir sistemi var. Ayrıca çeşitli yarışmalar da düzenleniyormuş, üstelik sektöründe öncü ve önemli firmalar adına. Buralarda yeteneklerinizi göstererek, birbirinden güzel ve özel ödülleri kazanma şansınız da var 🙂 Bu siteyi yeni keşfettim ama yakın markaja alacağım kesin 🙂

4. thingiverse.com

MakerBot firması bünyesinde yer alan, ilk başta tanıttığımız youimagine’e benzer bir site.
Ben ilk günden beri bu siteyi aktif olarak kullanmaktaydım, daha sonra diğer siteleri keşfetmeye başladım. Burada da diğer sitelerde olduğu gibi kendi hesabınızla tasarımlarınızı paylaşarak, aynı şekilde diğer kullanıcılarında paylaşımlarını ücretsiz olarak indirerek veya paylaşımlara katkıda bulunarak çok çeşitli aksiyonlara girebiliyorsunuz. Bu sitede tasarımların beğenilmesi ve koleksiyona eklenmesi ile tasarımlarınız değerlendiriliyor diyebilirim. Bu sayede geri bildirimi alabiliyorsunuz, insanlar yorum yapıp çalışmalarınıza katkıda bulunabiliyorlar. Dediğim bu durum diğer sitelerde de mevcut ama thingiverse’de bizzat deneyip gördüğüm için özellikle belirtmek istedim.

Tasarımlarınıza karşılık kullanıcıların size maddi destek verilmesine de olanak sağlanıyor. Birçok kategoride sayısız figür, araç ve tasarıma erişebilirsiniz. Ayrıca fark ettiğim diğer bir husus da grup faaliyetleri çok burada, farklı dallarda ve ülkelere ait gruplar var. Özel çalışmalar yer alabiliyor oralarda. Gel gelelim ki Türkiye grupları darmadağın ve içi boş, bu çok kötü bir durum. Ben kendi hesabımda naçizane paylaşımlar yaparak alanı boş bırakmamaya çalışıyorum, sizleri de bekliyorum. Ben eminim ki birçok kullanıcı var, bizzat arayıp da buldum fakat kendi kendine takılıyor gördüğüm kadarıyla. Özetle siz de burada yer alacaksanız grupları gözden geçirin derim. Güzel bir site thingiverse de..

Bana daha standart şeyler lazım, mesela bir yemek masası datası, cıvata, tencere, tava 🙂

Evet şimdi daha farklı bir iki örnek site paylaşacağım sizlerle. Aşağıda vereceğim bu siteleri bir kısmınız zaten biliyor olabilir. Onlar bu yukarıdaki platformlardan önce de vardı, çünkü 3D data paylaşımı daha önceye dayanan bir faaliyet. 3B yazıcılar ile bu iş biraz daha hız ve sosyal boyut kazandı bence.
Neyse, hepimizin hayatında yer alan günlük yaşamdan ürünler, makine parçalarına ait standart elemanların dataları, bazı makine elemanlarını ve makineleri dahi bulabileceğiniz siteler bunlar.

5. grabcad.com/library

3B tasarımların paylaşıldığı bir site olarak kullandığım ilk yer. Daha öğrenciyken Solidworks’de tasarımlar yaparken veya bir yerleşim çalışırken buradaki hazır modellerden çok faydalandım. Siteyi açıp baktığınızda çok daha iyi anlayacaksınız. Mesela bir oda çiziyorsunuz, ne lazım koltuk masa sandalye değil mi ? Search kısmına yazın ve indirin, hepsi bu 🙂

Tabi bu modeller 3B baskı için özel hazırlanmış modeller değildir, orada biraz dokunuşlar gerekecektir. Aynı zamanda ölçekleme de yapmanız lazım tabiiki. Bu sitedeki çoğu model 1’e 1 çizilmiştir. Bunu gözden kaçırmayın.
Güzel şeyler var, bir göz atın derim. Son zamanlarda 3D Printing üzerine bazı geliştirmeler de yapmışlar…

6. tracepartsonline.net

Bu site de bir çok makine elemanının ve standart parçanın 3B modellerine erişebileceğiniz harika bir site. Örneğin; M10 cıvata, hidrolik bağlantı elemanları, soketler vb. Tabii modellerin bir kısmı direk olarak basıp kullanabileceğiniz modeller değil, fakat indirdikten sonra küçük dokunuşlarla çok güzel işler çıkartabilirsiniz. Firmaların direkt olarak kataloglarını paylaştığı bir site burası. Prototip bir çalışma yapıyorsunuz, makinenizde bir parça lazım ama almak istemiyorsunuz sadece görüntü olarak bulunacak. Hemen buradan indirip, baskı olarak kullanabilirsiniz. Daha söylemediğin onlarca kategoride binlerce standart parçayı buradan çeşitli formatlarda indirip rahatlıkla kullanabilirsiniz.

7. b2b.partcommunity.com

Traceparts’ın aynısı, orada bulamadığınızı veya burada olmayanı diğerinde arayacağınız türden ortak bir site. Fakat görüyorum ki artık bu tip sitelerin çoğunda 3D Printing olarak ayrı başlıklar ve siteler açılmış. Dediğim gibi 3D data paylaşımı 3B modelleme ile başlayan ve piyasada kullanılan bir şeydi. Yani piyasada mühendis olarak çalışan, makine tasarımı yapan birçok insan bu son paylaştığım siteleri bilir.

Tabi gelişen sektör ve trendler neticesinde onlar da bu gelişmelere kayıtsız kalmamış. Gelecekte 3D printing çok farklı yerlere gidecek bunun şüphesi yok. Sadece endüstriyel anlamda gelişmeye ihtiyacı var ve bu da her geçen gün gerçekleşiyor zaten.

Umarım bu paylaşımları faydalı bulursunuz, yorumlarınıza ve eleştirilerinize sonuna kadar açığım. Herkese selamlar 🙂

Diğer içeriklerimize de göz atmak için tıklayabilirsiniz: https://makersturkiye.com/category/blog/

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz